از تزریق وریدی چه میدانید؟!


از تزریق وریدی چه میدانید؟!

از تزریق وریدی چه میدانید؟!

تزریق وریدی

در این تزریق، دارو مستقیماً وارد خون سیاهرگی می شود و سریع ترین و خطرناکترین راه تزریق داروست و به همین دلیل حساسیت و دقت بیشتری را خواهان است. محدودیتی از نظر حجم داروی تزریقی وجود نداد مثل سرم ها. هر آمپولی که به این روش تزریق می شود باید حتماً علامت اختصاری IV را داشته باشد.روش تزریق وریدی: ۱- بیمار را در جایی که دارای نور کافیست بخوابانید. ۲-گارو را در ۲۰- ۱۰ سانتیمتری بالای محل تزریق بندید. حال به دنبال یک ورید بزرگ و سطحی بگردید. برای این کا علاوه بر دیدن می توانید از لمس وریدها نیز بهره ببرید.اگر نتوانستید ورید خوبی پیدا کنید از روش های زیر می توانید جهت متسع کردن وریدها
  1. a) قرار دادن عضو پایین تر از سطح بدن
  2. b) باز و بسته کردن مشت 
  3. ضربه زدن با انگشتان روی ناحیه تزریق
  4. در نهایت، قرار دادن عضو به مدت ۱۵-۱ دقیقه در معرض گرما
  5. محل تزریق را پیدا کرده و به بیمار بگوید عضو مورد نظر را تکان ندهد و در صورتی که بیمار کودک باشد، از فرد دیگری جهت ثابت نگه داشتن عضو او استفاده کنید و عضو را آتل بندی نمایید.
  6. پوست رو ورید مورد نظر را بکشید تا ورید نیز آن ثابت و بی حرکت شود حال در حالی که قسمت آریب نوک سوزن به سمت بالا است سوزن را با زاویه ۱۵ درجه داخل ورید کرده و آن را ثابت کنید. پیستون سرنگ را کمی به عقب بکشید. در صوتی که خون داخل سوزن شد، بدانید که سرنگ داخل ورید شده است بنابراین گاو را باز نموده و عمل تزریق را به آهستگی انجام دهید.
  7.  پس از اتمام دارو، سوزن را خارج کرده و سپس محل تزریق را با پنبه الکلی فشار دهید. (دقت کنید هنگامی که سوزن داخل رگ است، محل را با پنبه فشار ندهید).

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد