قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / از تنظیم خانواده چه میدانید؟!
تنظیم خانواده
تنظیم خانواده

از تنظیم خانواده چه میدانید؟!

از تنظیم خانواده چه میدانید؟!

تنظیم خانواده

Family planning یا تنظیم خانواده یعنی کمک به بهداشت و رفاه خانواده ها از طریق تنظیم تعداد فرزندان است. به طوری که هر خانواده به دلخواه بتواند تعداد فرزندانی را که مایل و قادر به تربیت صحیح و اصولی است تعیین کند. فاصله بین تولد آنان را تنظیم و ناخواسته صاحب فرزندی زیاد نشود.

هدف از تنظیم خانواده تحقق آرمان های زیر است:

۱ – تجهیز کلیه امکانات و درآمد موجود خانواده ها به منظور رشد جسمی، روانی و اجتماعی بهتر کودکان.

۲ – از بین بردن سقط جنین های عمدی که به علت حاملگی های ناخواسته پیش می آید و اکثراً در حال حاضر – در اکثر کشورهای جهانبه علت منع قانونی – در شرایط غیربهداشتی انجام می شود و به همین علت جان مادران را به خطر می اندازد.

۳- کم کردن مرگ و میر مادران و کودکان

۴- بالا بردن سطح بهداشت کشور به وسیله بالا بردن بهداشت خانواده ها. ۵ – بالا بردن رشد اقتصادی و اجتماعی خانواده که نتیجه آن افزایش .درآمد سرانه جامعه است.

تنظیم خانواده به‌معنای پیش‌گیری از حاملگی‌های پرخطر است. از دیدگاه تنظیم خانواده، حاملگی‌های برنامه‌ریزی نشده و نهایتاً سقط‌ها غیرقانونی است و به‌عبارت دیگر، هدف از برنامهٔ تنظیم خانواده، تواناسازی زوج‌ها و افراد به تصمیم‌گیری آزادانه و مسئولانه در مورد تعداد و فاصله‌گذاری بین فرزندانشان و برخورداری از اطلاعات و وسایل لازم برای وصول به‌این هدف و اطمینان از انتخابی آگاهانه و در اختیارگذاردن مجموعهٔ کاملی از روش‌های مؤثّر و مطمئن، برای جلوگیری از بارداری است؛ بنابراین، موفقیت درازمدت برنامهٔ تنظیم خانواده، مستلزم رعایت اصل انتخاب آگاهانه و آزادانه است و داشتن آگاهی و دسترسی به‌بهترین روش‌های مطمئن، مؤثر، کم‌هزینه و مقبول پیش‌گیری از بارداری که برخلاف قانون نباشد، از حقوق مردان و زنان محسوب می‌گردد.

زوجینی که درحال حاضر و یا برای همیشه نمی‌خواهند باردار شوند، معمولاً در صورت داشتن آگاهی واطلاعات کافی در زمینهٔ دسترسی به‌خدمت از وسایل پیش‌گیری از بارداری استفاده می‌کنند؛ بنابراین تنظیم خانواده می‌تواند با هدف به‌تأخیرانداختن موقت بارداری و یا توقف همیشگی فرزندآوری، مورد استفاده قرار گیرد.

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *