قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / از جادوی ریشه کنگر چه میدانید؟
کنگر
کنگر

از جادوی ریشه کنگر چه میدانید؟

از جادوی ریشه کنگر چه میدانید؟

ریشه کنگر

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی ریشه کنگر است .کنگر اولین بار در اتیوپی کشت شد و بعد در نقاط مختلف دنیا گسترش پیدا کرده است. محل اصلی رویش این سبزی مدیترانه، جزایر قناری و آمریکای جنوبی است. کنگر اغلب در ایران در مناطق مرطوب گرمایی رشد می کند کنگر معمولی گیاهی است خودرو با برگ‌های خاردار و ساقه‌های ضخیم شبیه به کرفس که از آن در پخت سوپ، خورش و حتی به‌صورت خام در سالاد استفاده میکنند. در یونان و مصر باستان، این گیاه به دلیل نقش کمکی در هضم مواد غذایی مورد توجه قرار گرفت و در قرن ۱۶ میلادی در اروپا یکی از سبزیجات معروفی بود که توسط اشراف مصرف می شد. در طب سنتی اروپا، برگ های کنگر به عنوان ماده افزایش دهنده ادرار ( دیورتیک ) و محرک کلیه ها ، محرک ترشح صفرا از کبد و انقباض کیسه صفرا مورد استفاده قرار می گرفت. این گیاه غنی از پتاسیم بوده، ولی از لحاظ انرژی محدود است. کنگر طبیعتی گرم و خشک دارد و به همین علت آن را با ماست نیز می‌خورند و در ضمن برای آن دسته از افرادی که گرم‌مزاج هستند، خوردن آن توصیه می‌شود. علاوه بر این، کنگر منبع غنی پتاسیم است.

طبیعت آن: گرم است.

ترکیبات شیمیایی: در هر صد گرم سر کنگر فرنگی پخته که آب آن کشیده شده باشد مواد زیر وجود دارد:

آب ۸۶ گرم – پروتئین ۲/۸ گرم – مواد چرب ۰/۲ گرم – هیدراتهای کربن ۹/۹ گرم – کلسیم ۵۱ میلی گرم – فسفر ۶۹ میلی گرم – آهن ۱/۱ میلی گرم – سدیم ۳۰ میلی گرم – پتاسیم ۳۰۱ میلی گرم – تیامین ۰/۰۷ میلی گرم – رایبوفلاوین ۰/۰۴ میلی گرم – نیاسین ۰/۷ میلی گرم – منگنز – اینولین – کوفیتول – اینولاز – سینارین – گوگرد – سولفور ازته.

ویتامینها: B2 – B1 – B – A و c ۸ میلی گرم در ریشه کنگر وجود دارد.

خواص ریشه کنگر

داروی گیاهی تقویت قلب

۱- آن را بخورید. جریان خون را سریع، خون را تصفیه و کمخونی را برطرف میسازد، اشتها را باز میکند، قلب را تقویت می نماید، قوای بدن را ثابت نگه می دارد، تقویت کننده  کبد است و اعمال آن را تنظیم میکند و از تجمع چربی در کبد جلوگیری میکند،

درمان گیاهی سنگ کلیه

سنگ کلیه و سنگ مثانه را برطرف می نماید، از احساس صدا در گوش جلوگیری میکند، سردرد و سرگیجه و اضطراب را برطرف می سازد، ادرارآور است، مقدار کلسترول و اوره را پایین می آورد، برای برطرف کردن جراحات ریه و زخم روده مفید است به هضم غذا کمک میکند، نفخ و گاز را تحلیل میبرد، از اسهال و شکم روی جلوگیری می کند، تب نوبه را قطع می نماید، مقوی باه است، از مورمور شدن جلوگیری می کند، استسقا، درد مفاصل، بیماری قند و مگسک چشم را درمان میکند، بوی عرق بدن را برطرف می نماید.

درمان گیاهی سیاه سرفه

۲- دوازده روز هر روز ۱۵ تا ۴۰ گرم برگ تازه  آن را در یک لیتر آب بجوشانید و یک ساعت قبل از ناهار و شام هربار یک فنجان از آب آن را بنوشید. زردی یا یرقان مزمن را برطرف میسازد، برونشیت و سیاه سرفه را درمان میکند، برای درمان روماتیسم، نقرس و تصلب شرایین مفید است.

درمان گیاهی لوزه تین

۳- هر روز چندبار آن را بپزیدو دهان را روی بخار آن نگه دارید. لوزه تین را درمان می کند.

درمان گیاهی بواسیر

۴- هشت روز هر روز یک بار ۱۲ عدد از آن را با ریشه و برگش خرد کنید و در شش تا هشت لیتر آب بجوشانید، بعد آب آن را در لگن بریزید و پس از سرد شدن مدتی در آن بنشینید. بواسیر را درمان می کند.

درمان گیاهی ورم مثانه

۵- آن را بپزید و ضماد کنید. ورم مثانه را از بین میبرد.

درمان گیاهی خارش پوست

۶ مالیدن و شستوشو با عصاره  آن برای رفع خارش پوست مفید است.

درمان گیاهی میخچه

۷- آن را در آب بپزید، بعد از آب بیرون آورید و ۲۴ ساعت در سرکه بخیسانید، بعد از سرکه بیرون آورید و ضماد نمایید و این ضماد را هر روز تکرار کنید. درد کمر، درد و ورم شصت پا یا نقرس و میخچه را درمان میکند.

۸- آن را بکوبید و با سرکه مخلوط کنید و هر روز بمالید. گال را درمان می کند.

درمان گیاهی ریزش مو

۹- چنانچه تازه  آن را بکوبید و آب آن را با فشار گرفته و به پوست سر بمالید، تا حدودی از ریزش مو جلوگیری میکند.

۱۰- چهل گرم از آن را در یک لیتر آب بخیسانید، بعد دوازده دقیقه بجوشانید، سپس صاف کرده آب آن را شیرین کنید و قبل از هر وعده غذا یک فنجان از آب آن را بنوشید. تب نوبه یا مالاریا را درمان می کند.

۱۱- ضماد آن برای درمان سوختگی از آتش مفید است.

مصلح آن: سرکه است.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *