از خستگی گرمایی تا گرمازدگی!


از خستگی گرمایی تا گرمازدگی!

از خستگی گرمایی تا گرمازدگی!

خستگی گرمایی

در این شرایط برخی افراد می‌دانند چه اقداماتی باید برای پیشگیری یا بهبود حالشان انجام دهند، اما تعداد زیادی از افراد در این مواقع دستپاچه شده و دچار چنان استرس و اضطرابی می‌شوند که احوال بدشان را دوچندان می‌کند. در درجه اول افراد باید بدانند وقتی دچار آسیب گرمایی می‌شوند دو اتفاق می‌تواند برایشان بیفتد؛ یا دچار خستگی گرمایی شده یا گرمازده می‌شوند. خستگی گرمایی مرحله اول آسیب است و اگر بموقع درمان نشود فرد دچار گرمازدگی می‌شود که بسیار خطرناک است. زمانی که دمای محیط اطراف بالاتر از دمای بدن باشد، بدن نمی‌تواند گرمای داخلی خود را دفع کند و وقتی هم که رطوبت هوا زیاد شود تبخیر عرق بدن محدود می‌شود، در این مواقع اگر موقعیت بدن در حال استراحت نباشد و فعالیت جسمانی حتی پیاده‌روی داشته باشیم، بدن حرارتی بیش از حد معمول تولید می‌کند که به خستگی گرمایی می‌انجامد و معمولا این وضع برای افرادی پیش می‌آید که به محیط‌های گرم و مرطوب عادت ندارند. در این شرایط فرد بیش از حد آب بدن خود را از دست می‌دهد، پوستش خمیری، رنگ پریده، مرطوب و سرد می‌شود و سرگیجه، سردرد، افت فشار خون، تهوع و اسهال به سراغش می‌آید. شایع ترین نوع گرمازدگی  محسوب می شود و زمان که فرد در محیط های گرم و مرطوب به فعالیت بپردازد روی می دهد. در این حالت به علت در گردش بودن مقدار زیادی خون در عروق محیطی مصدوم دچار شوک خفیفی می شود.فرد مصدوم به دلیل تعریق زیاد، آب و املاح فراوانی از دست می دهد که باید هر چه سریع تر جایگزین شود.

علائم و نشائه ها:

۱- پوست مرطوب و خمیری و رنگ پریده ۲- مردمک های گشاد ۳- درجه حرارت پایین یا طبیعی۴- بی اشتهایی، تهوع، سردرد، ضعف و غش

اقدامات و کمکهای اولیه:

۱- خارج کردن مصدوم از محیط گرم ۲- خنک کردن مصدوم به روشهای ممکن ۳- دادن آب و املاح به مصدوم   مثل دوغ، آب میوه و سرم ۴- کنترل استفراغ مصدوم ۵- انتقال به مرکز درمانی

طرز درست کردن سرم خوراک خانگی:

یک قاشق چایخوری نمک و یک قاشق غذاخوری شکر یا دو حبه قند در یک لیوان بزرگ حاوی آب جوشیده سرد شده ریخته و حل میکنیم این سرم خوراکی را به مقدار نصف لیوان و به مدت هر ۱۵ دقیقه تا یک ساعت تا زمانی که مصدوم دیگر میل به نوشیدن نداشته باشد به مصدوم می نوشانید.اگر خستگی گرمایی ادامه یابد منجر به کرامپ عضلانی می شود، البته کرامپ عضلانی در هوای سرد به دنبال فعالیت شدید ورزشی و تعریق بسیار نیز می تواند اتفاق بیافتد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد