از خواص جادویی تمشک  چه می دانید ….؟؟


 از خواص جادویی تمشک  چه می دانید ….؟؟

 از خواص جادویی تمشک  چه می دانید ....؟؟

 ساقه درختچه تمشک نازک است و پوشیده از خار می باشد و ارتفاع آن به یک تا دو متر می رسدوبرگهای درختچه تمشک دندانه دندانه است و نزدیک به دم آن گرد وسر آن تیز و نوک دار است.گلهای تمشک سفید یا صورتی رنگ است. از ماه اردیبهشت ظاهر می شود و گاهی تا ماه تیر دوام می آورد.تمشک در جنگل های شمال ایران بفراوانی می روید و در ارتفاعات تهران نیز دیده میشود.

طریقه استفاده از تمشک

تمشک میوه ای است که مواد غذایی آن کم است. چون به مقدار کمی قند و مواد ازته دارد مصرف آن را برای اشخاصی که با دیابت و یا رماتیسم دارند تجویز می کنند.چون ترشی تمشک کم است، کسانی که سوء هضم دارند باید آن را برای رفع کندی گوارش بخورند. آب تمشک، شربتی بوجود میآورد که آن را برای معالجه تب، اختلال روده ها و عفونت مجاری ادرار مصرف می نمایند.

کمی از تاریخ تمشک

پلین برای اولین بار در تاریخ طبیعی خویش نوشت که تمشک در سرزمین یادا می روید. بعدها در تاریخ میخوانیم که مردم آن را به عنوان میوه میخورند. ولی در قرن شانزدهم مصرف طبی این گیاه شناخته شد والریوس کوردوس در سال  ۱۰۰۲ ادعا می کرد که شربت تمشک تقویت کننده واقعی معده است و رنگ و روی خانم ها را زیبا می کند.

نسخه های شفابخش تمشک

۱- برای معالجه آنژین و ورم لوزتین: سی تا پنجاه گرم برگ درختچه تمشک را که خشک کرده ا ید در یک لیتر آب جوش بریزید و ظرف محتوی آن را پنج دقیقه به حالی خود بگذارید تا دم بکشد. بعد آن را صاف کنید و بگذارید نیمگرم شود. سپس هر روز چندبار با آن غرغره کنید. با این غرغره کردن بعد از چندی اگر آنژین و یا ورم لوزتین داشته باشید، خواهید دید که برطرف شده است. ۲- معالجه برونشیت با تمشک: سی تا پنجاه گرم برگ های خشک تمشک را در یک لیتر آب جوش دوازده دقیقه دم کنید. بعد آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و هرروز سه تا چهار فنجان از آن را بنوشید. این دمکرده دوای سینه، و عرق آور است و تب شما را قطع کرده و برونشیت شما را معالجه خواهدتمشک در جنگل های شمال ایران بفراوانی می روید و در ارتفاعات تهران نیز دیده میشود.

نسخه های شفابخش تمشک

۱- برای معالجه آنژین و ورم لوزتین: سی تا پنجاه گرم برگ درختچه تمشک را که خشک کرده ا ید در یک لیتر آب جوش بریزید و ظرف محتوی آن را پنج دقیقه به حالی خود بگذارید تا دم بکشد. بعد آن را صاف کنید و بگذارید نیمگرم شود. سپس هر روز چندبار با آن غرغره کنید. با این غرغره کردن بعد از چندی اگر آنژین و یا ورم لوزتین داشته باشید، خواهید دید که برطرف شده است.۲- معالجه برونشیت با تمشک: سی تا پنجاه گرم برگ های خشک تمشک را در یک لیتر آب جوش دوازده دقیقه دم کنید. بعد آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و هرروز سه تا چهار فنجان از آن را بنوشید. این دمکرده دوای سینه، و عرق آور است و تب شما را قطع کرده و برونشیت شما را معالجه خواهد  کرد .جوشانده  ۲۰ تا ۵۰ گرم گل تمشک یا برگ تمشک در یک لیتر آب برای درمان ترشحات زنانگی، خونریزی در فواصل قاعدگی، اخلاط خونی، وجود خون در ادرار، گریپ، گرفتگی صدا، آب آوردن نسوج و بیماری های پوستی اثر شفابخش دارد. جوشانده را بعد از هر وعده  غذایی یک استکان بنوشید.3-به واسطه  داشتن انسولین گیاهی برای درمان مرض قند، افزایش اشتها مفید است.4-شربت آن برای بیماران مبتلا به سرخک و مخملک تجویز شده است.5-خون را قلیایی می کند.6-خون را تصفیه می کند و برای کسانی که به روماتیسم مبتلا هستند بسیار مفید است.7-تمشک یبوست مزاج را معالجه کرده و برای تسکین درد سودمند است زیرا دارای اسیدسالسیلک است. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد