قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / از خواص دارویی سکنجبین چه میدانید؟
سکنجبین
سکنجبین

از خواص دارویی سکنجبین چه میدانید؟

        از خواص دارویی سکنجبین چه میدانید؟

سکنجبین ظاهراً سک انگبین و یا سرکه انگبین بوده است. سک در فارسی به معنای سرکه بوده چنان که به آش سرکه در ادبیات فارسی سک با گفته می شود و انگبین نیز برای عسل اصطلاح می شده زیرا سابقاً و قبل از کشف شکر از گیاهان، سکنجبین که معرب سکنگبین است با عسل درست می شده است. ولی پس از کشف طرز تهیه و استحصال شکر از چغندر و نیشکر برای تهیهٔ سکنجبین از شکر و سرکه استفاده شده است. و ظاهراً تا دورهٔ فعالیت پزشکی شیخ الرئیس ابوعلی سینا با توصیهٔ حکمای یونان و دانشمندان قبل از شیخ الرئیس، با عسل درست می شده است ولی طبق نظر شیخ الرئیس به لحاظ مقابله با خشکی سرکه، به جای عسل از سرکه استفاده کرده اند تا جمع رطوبت شکر با خشکی سرکه موجب شود نوشابهٔ معتدل مفیدی به دست آید.

سکنجبین بسته به این که برای چه نوع مزاج در نظر است مصرف شود و برای درمان چه نوع بیماری به کار رود ممکن است با سرکه، تمرهندی، آب نارنج، آب اترج، لیموترش، سیب ترش، گلابی ترش و یا به ترش و از نظر شیرینی ممکن است با عسل، شکر یا با دوشاب انگور و شیرهٔ خرما و غیره باشد و در هر یک از موارد و ترکیب های فوق ممکن است با نسبت های مختلف بسته به این که بخواهند ترش باشد یا شیرین درست می شود. و با در نظر گرفتن این که طبیعت شکر گرم و مرطوب و طبیعت سرکه سرد و خشک است برای بیماری های مختلف و در مزاج های متفاوت، انواع و اقسام متعددی دارد. مثلاً اگر سرکه و شکر مساوی گرفته شود نوشابه ای مایل به سردی به دست می آید که برای تقویت کبد و معده و انواع تب ها و رفع تشنگی مفید است.

و در مورد مزاج های معتدل ممکن است مقدار شکر دو برابر سرکه یا بیشتر باشد تا نوشابهٔ معتدلی حاصل شود و اگر در نظر باشد برای مزاج های گرم تهیه شود سرکهٔ آن بیشتر گرفته می شود و در عین حال اگر برای مزاج های سرد باید مصرف شود شکران خیلی بیشتر در نظر گرفته می شود و هم چنین در مورد بیماری هایی مختلف که در نظر است با سکنجبین درمان شوند بسته به نوع بیماری، سکنجبین با تخم گیاهان سرد و یا تخم گیاهان گرم درست می شود. مثلاً در مواردی که دردی در سینه نباشد و فصل مصرف، فصل سرد سال باشد و مزاج نیز سرد باشد، باید که ترشی، ربع حتی خمس شیرینی باشد و اگر نه گرم باشد و نه سرد، ترشی دو سوم یا نصف شیرینی گرفته می شود و اگر در ریه دردی باشد مانند بیماری سل و به دلایلی برای درمان بیمار مصرف سکنجبین ضروری تشخیص داده شود باید با داروهایی نظیر صمغ عربی و یا کتیرا مخلوط و مصرف شود. در این قسمت تعداد معدودی از انواع سکنجبین ها شرح داده می شود.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *