قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / از خواص درختچه شمشاد جنگلی غافل نشوید!!!
شمشاد جنگلی
شمشاد جنگلی

از خواص درختچه شمشاد جنگلی غافل نشوید!!!

 از خواص درختچه شمشاد جنگلی غافل نشوید!!!

شمشاد جنگلی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی شمشاد است .گیاهی است از خانواده Buxaceae، درختچهای است که در خارج از جنگلها و در شهرها بلندی آن یک تا دو مترو در جنگلهای مناسب به پنج تا شش متر میرسد. دارای شاخه های منشعب است. برگهای آن سبز سیر چرمی، بیضی و نوک تیز میباشد و گلهای نر و ماده آن در کنار برگها به رنگ سبز مایل به زرد ظاهرمی شود. میوه  آن پوشینه  کوچک است که دانه هایی به رنگ سیاه در آن قرار دارند. شمشاد از درختان همیشه سبز ساحلی و جلگه جنگلهای شمالی ایران است و تا ارتفاع ۱۰۰۰ متری و در تمام قسمتهای گیلان و مازندران میروید.

طبیعت آن: گرم و خشک است ولی عده ایآن را سرد میدانند.

نامهای دیگر شمشاد در طب سنتی: بقس – شمشاد – کیش – شمشاد وحشی – شمشاد وحشی جنگلی – شر – شهر – نوشار – آشر – شجرهالیس – عشق -کتم – تنم – نقش – شجرهالبقس – شمشاد اناری – شومشاد – شوشار – شیشار – شاد.

خواص شمشاد

درمان گیاهی رطوبت معده

برای تقویت دل و دماغ بسیار مفید است.۳۰ گرم از تازه آن را که دانه های آن را خارج کرده باشید یا ۱۵ گرم از تخم خشک بی دانه  آن را بخورید. رطوبت های معده و روده را خشک میکند و جریان رطوبت از دهان را قطع می نماید.

درمان گیاهی روماتیسم

۱- سی تا پنجاه گرم تازه  آن را در یک لیتر آب بجوشانید، بعد صاف کرده و قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید. خون را تصفیه می کند، معرق، تببر و صفرابر است، برای روماتیسم مزمن و نقرس مؤثر است، در رفع عوارض سیفیلیسی نافع میباشد، برای درمان نزله  ریه ای وذات الجنت و رفع اخلاط خونی مفید است.

داروی گیاهی تقویت مو

۲- شستوشو با آب پخته  آن در موارد خارج شدن گره های مقعد خوب است. خاک اره  آن را با حنا مخلوط کرده خمیر کنید و بر سر ضماد نمایید. برای تقویت مو و رفع سردرد نافع است.

داروی گیاهی استحکام مفاصل

۲- خاک اره آن را با آرد گندم مخلوط کنید، بعد با زرده تخم مرغ خمیر کرده ضماد نمایید. برای استحکام مفاصل و رفع سستی آن مفید است.

درمان گیاهی نقرس

سی تا پنجاه گرم از آن را در یک لیتر آب بجوشانید، بعد صاف کرده بنوشید. خون را تصفیه میکند، معرق، تب بر و صفرابر است، برای رماتیسم مزمن و نقرس مؤثر است، در رفع عوارض سیفیلیس نافع میباشد

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *