قالب وردپرس درنا توس
خانه / دمنوش های گیاهی شفابخش / از خواص دمنوش آویشن کوهی یا مرزنگوش وحشی ( تیره نعناع ) چه میدانید؟
دمنوش آویشن کوهی
دمنوش آویشن کوهی

از خواص دمنوش آویشن کوهی یا مرزنگوش وحشی ( تیره نعناع ) چه میدانید؟

از خواص دمنوش آویشن کوهی  یا مرزنگوش  وحشی ( تیره نعناع ) چه میدانید؟

دمنوش آویشن کوهی  یا مرزنگوش  وحشی ( تیره نعناع )

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی دمنوش آویشن کوهی یا مرزنگوش وحشی ( تیره نعناع ) است . دمنوش آویشن کوهی یا مرزنگوش وحشی ( تیره نعناع ) گیاهی پایا، با ساقه ای راست به رنگ قرمز کم رنگ و پوشیده از برگهای متقابل بیضی شکل و کوتاه است. ساقه در قسمت فوقانی شاخه دار بوده و در نوک شاخه ها خوشه ای از گلهای بنفش می روید.

خواص درمانی دمنوش اویشن کوهی یا مرزنگوش وحشی:

آویشن در درمان بی خوابی مفید است. ضد تشنج، ضد صرع میباشد.

نحوه آماده سازی و مصرف دمنوش آویشن کوهی

مقدار آن برای دم کردن یک قاشق مرباخوری در هر فنجان آب است که از آن برای رفع خستگی عصبی، ضعف عمومی بدن بکار می برند.

مصرف دمنوش آویشن برای درمان بیماریهای ویژه

روش مصرف دمنوش آویشن برای سرفه و هضم غذا: دم کرده آن به مقدار یک قاشق مرباخوری در هر فنجان آب (سه بار در روز) به هضم غذا کمک نموده و ضد سرفه است. میتوانید به همراه عسل آویشن مورد مصرف قرار دهید.

روش مصرف دمنوش آویشن برای اختلالات کلیه ها: در صورت احتباس ادرار و یا درد مثانه، ورم کلیه ها باید هر روز ۴ تا پنج فنجان دم کرده آویشن نوشید تا این اختلال درمان شود.

نظریه دانشمندان طب قدیم ایران  دمنوش آویشن کوهی:

دیدگاه حکیم ابوعلی سینا: گرم و خشک تا به سوم میرسد. آویشن از پونه خشک تر است. گدازنده و قطع کننده است و خون لخته شده را هم پارچه پارچه می نماید و تا آن اندازه گرمی دارد که لرزش زمستانی را از بین میبرد. زگیل ها را می گدازد. ضمادش با سرکه داروی ورم های تازه بلغمی است. تناول آن در علاج ناتوانی پیها خوب است. ضمادش باقاوت و سرکه علاج عرق النسا باشد. نوشیدنش درد انتهای دنده ها را از بین میبرد. اگر آویشن را با غذا همراه کنند قوت نظر را نگه دارد و کم سویی را از بین ببرد. سینه و شش را می پالاید و در خون برآوردن کمک کند و آب پز آن مسکن درد انتهای دنده هاست. به شرطی که با عسل باشد و بلیسند. و از قوت خشکندهای که دارد خون بر آوردن را باز دارد. در هضم مددکار است. شربت آن سوء هاضمه را از بین میبرد و کسانی که بسیار کم اشتها هستند به اشتها می آیند. بول و حیض را راه اندازد. کرم را بیرون راند. تناول دو درهم تا چهار درهم بلغم را بدون آزاری بیرون دهد و اسهالش کافی و مفید است. سربازان رومی رسم داشتند برای افزایش شجاعت و تهور در آب آویشن حمام کنند. پروفسور تروسو درباره آویشن میگوید: «آویشن دشمن سم است».

دیدگاه حکیم ایرانی محمد بن زکریای رازی: تمام انواع گوناگون این سبزی به بدن حرارت میبخشد و باد را خارج می کند و از چیزهایی است که باید اشخاص سرد مزاج بخورند، به هضم غذا کمک میکند و به مزاج حار حرارت بیشتری می دهد. مگر آنکه با شلماب و ماست و آبغوره و آب سیب و امثال آن بخورند که در این صورت از خوردن آن احساس حرارت نمی نمایند

مطلب پیشنهادی

شربت فواکه ضدتومورمغزی

شربت فواکه ضدبواسیر

شربت فواکه ضدبواسیر تصفیه کننده خون، پاک کننده کبداز اخلاط غیرطبیعی، ملین طبع وضدشقاق میباشد. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *