از خواص ویتامین F ومنابع آن چه می دانید ….؟؟


 از خواص ویتامین F ومنابع آن چه می دانید ….؟؟

 از خواص ویتامین F ومنابع آن چه می دانید ....؟؟

 ویتامین Fعبارت است از مقداری اسیدهای چرب سنگین و اشباع نشده از قبیل اسید لینولینیک، اسید لیتولیک و اسید آراشیدونیک، این نوع اسیدها در تمام چربی ها بخصوصچربی گیاهان موجودند.مهمترین گیاهانی که ویتامین F در آن نسبتأ زیاد است عبارتند از: چربی گندم، پنبه دانه، بادام زمینی، روغن زیتون، کره و روغن کنجد. کمبود ویتامین F رشد و نمو را مختل کرده سبب ریزش موها، از کار افتادن و فساد کلیه ها، از بین رفتن عمل دستگاه تناسلی و نیز موجب خشکی پوست و بروز زخم های پوستی می گردد.

کمبود ویتامین «F»

ریزش مو و اگزما، صدمات کلیوی، قلبی و کبدی از عوارض کمبود ویتامین «F» است. اختلالات رفتاری، کاهش کارآمدی سیستم ایمنی، کند شدن روند درمان و افزایش احتمال بروز عفونت نیز از عوارض دیگر کمبود این ویتامین به‌شمار می‌رود. علاوه بر این با کمبود اسیدهای چرب غدد اشکی بطور مطلوب عمل نکرده و ممکن است خشک شوند. فشار خون و سطح کلسترول بالا رفته و احتمال تشکیل لخته خون نیز بیشتر می‌شود.

‌ میزان مورد نیاز

برای جلوگیری از کمبود ویتامین «F» توصیه می‌شود تا روزانه بین یک تا دو درصد از کل کالری دریافتی از طریق مصرف اسیدهای چرب ضروری باشد. این در حالی است که مکمل‌ها بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از میزان لازم را به بدن می‌رسانند. البته باید توجه داشت در مصارف دارویی، این میزان بطور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. ‌

مسمومیت ناشی از ویتامین «F»

اگرچه به نظر می‌رسد مسمومیت ناشی از ویتامین «F» جدی نیست اما باید در رابطه با میزان مصرف این ویتامین با پزشک متخصص مشورت کرد.بهترین روش دریافت این ویتامین مصرف اسیدهای چرب همراه با ویتامین «B3»، «B6»، «C» و «E» است. علاوه بر این‌کهمصرف این ویتامین باید با دریافت روی، منیزیم و سلنیوم به مقدار کافی همراه باشد.مصرف این ویتامین برای افراد دارای اضافه وزن، خشکی چشم، پوست خشک، شوره سر و ناخن شکننده ضروری است.علاوه بر این افرادی که پوست بدنشان به‌راحتی کبود شده و یا بطور مرتب دچار عفونت می‌شوند باید میزان مصرف این ویتامین را افزایش دهند. این در حالی است که مصرف اسیدهای چرب برای کسانی که برنامه غذایی کم‌چرب دارند نیز توصیه می‌شود. این ویتامین نسبت به گرما و هوا حساس است و گرم‌کردن آن باعث شکل‌گیری رادیکال‌های آزاد می‌شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد