از رعد وبرق زدگی چه میدانید؟!


از رعد وبرق زدگی چه میدانید؟!

از رعد وبرق زدگی چه میدانید؟!

رعد وبرق زدگی

رعد وبرق در اثر اختلاف ولتاژ بین دو تودهٔ ابر مختلف اتفاق می افتد رعدوبرق زدگی بسیار خطرناک بوده و سبب مرگ میشود. اغلب اوقات رعدوبرق به طور مستقیم به مصدوم برخورد نمیکند، بلکه ابتدا به اماکن مجاور برخورده و سپس به مصدوم انتقال مییابد که این هم باعث مرگ می شود.

در هنگام رعدوبرق:

۱- نباید زیر درختان تک و بلند در دشت قرار بگیرید. ۲- از قرار گرفتن در مناطق مرتفع و بلند حذر کنید. ۳- از آبهای سرباز دور کنید. ۴- وسایل فلزی را از خود دور کنید. ۵- از دوچرخه و موتورسیکلت پیاده شوید اما در اتومبیل بمانید. ۶- از سیم برق و خطوط فلزی دوری کند. ۷- کمترین سطح تماس را  با زمین داشته باشید (چمباته بزنید).

اقدامات و کمک های اولیه:

کنترل  ABC ۲- جلوگیری از بروز شوک ۳- پانسمان استریل ۴- انتقال به مرکز درمانیکسانی که منازل شان در ارتفاعات و بالای تپه ها قرار گرفته یا در طبقات بالایی برج های بسیار بلند مقیم هستند برای دوری از خطرات احتمالی ناشی از رعد و برق باید مواردی را رعایت کنند. ۱ ـ وقتی رعد و برق اتفاق می افتد در منزل بمانید و بیرون نروید.۲ ـ به منظور جلوگیری از آتش سوزی ناشی از صاعقه، نسبت به نصب برق گیر در ساختمان های بلند اقدام کنید.۳ ـ در زمان بروز صاعقه از در، پنجره، بخاری دیواری، شوفاژ و دیگر وسایل هادی و فلزی دوری کنید و پرده ها را بکشید.۴ ـ دوشاخه تمام وسایل برقی مثل رادیو، تلویزیون، تلفن و رایانه را از برق خارج کرده و هواکش را خاموش کنید. تنها در مواقع اضطراری و آن هم در صورت امکان از تلفن بی سیم استفاده کنید. روشن بودن چراغ برخلاف تصورعامه باعث بروز خطر برق گرفتگی نمی شود.۵ ـ از رفتن به حمام و دوش گرفتن بپرهیزید. چون ممکن است آب و لوازم فلزی حمام باعث انتقال جریان الکتریسیته به بدن شما شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد