قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / از زوائد پوستی چه میدانید..؟؟
از زوائد پوستی چه میدانید..؟؟
از زوائد پوستی چه میدانید..؟؟

از زوائد پوستی چه میدانید..؟؟

از زوائد پوستی چه میدانید..؟؟

( این ضایعات برآمدگی های گوشتی، کشیده و کوچکی هستند که معمولا روی گردن، زیربغل و کشاله ران رشد می کنند. آنها به گونه ای ظاهر می شوند که گویا به وسیله یک ساقه باریک به پوست متصل شده اند. این زوائد اغلب متعددند و احتمالاً ممکن است حاوی رنگدانه باشند. این ضایعات کاملاً خوش خیم هستند، ولی گاهی در اثر اصطکاک با لباس تحریک می شوند. این زوائد ممکن است با انجماد توسط نیتروژن مایع یا تنها از طریق چیدن با قیچی درمان شوند. با پوشیدن لباس گشادتر می توان از بروز این عارضه پیشگیری کرد.

غده های چربی

غده های چربی توده های چربی خوش خیم و کوچکی هستند که به صورت برآمدگی های نرم و متحرک در زیر پوست ظاهر می شوند. این عارضه در خانم ها شایعتر از مردان است و ممکن است متعدد باشد. این ضایعه در تنه، پشت گردن و ساعد شایعتر است. این غده ها نیاز به درمان ندارند مگر آنکه دردناک شوند، روی بافت های اطراف تثبیت گردند، یا شروع به بزرگ شدن کنند. توده هایی که در زیر بغل، کشاله ران و گردن ایجاد می شوند باید توسط پزشک معاینه شوند.

تومورهای عروقی (آنژیوما)

این ضایعات در اثر رشد بیش از حد و موضعی عروق خونی درست در زیر پوست که ممکن است از نظر زیبایی ناخوشایند باشند، ایجاد می شوند. این تومورها چند نوع هستند و اکثر آنها هنگام تولد یا زمان کوتاهی بعد از تولد ظاهر می شوند. یکی از تومورهای عروقی مادرزادی که به علت رنگ صورتی یا ارغوانی خود به «لکه شراب پورت» معروف است، اغلب به صورت ضایعات رنگدانه ای، مسطح و بزرگ روی گردن ایجاد می شود، پیشرفت های اخیر در استفاده از لیزر روش های جدیدی را برای درمان این تومورها (زمانی که روی پوست بدون پوشش ایجاد می شوند) ارائه کرده است.

«تومورهای عروقی شبیه توت فرنگی» تومورهای برآمده ناشی از عروق خونی هستند که بعد از گذشت مدت کوتاهی از تولد ظاهر می شوند. رنگ این ضایعات قرمز روشن است و معمولاً ظرف ۲ تا ۵ سال برطرف می شوند. درمان معمولاً ضرورت ندارد ولی بسته به محل این ضایعات ممکن است آنها را از طریق جراحی و یا با استفاده از اشعه لیزر برداشت. «تومورهای عروقی عنکبوتی» ضایعات کوچکی به رنگ قرمز روشن هستند که از یک رگ خونی مرکزی احاطه شده توسط بازوهای قرمز عنکبوتی شکل تشکیل شده است.

اگر رگ مرکزی را فشار دهید این ضایعه محو می شود و بعد از برداشتن فشار دوباره ظاهر میگردد. تومور عروقی عنکبوتی روی صورت، قفسه سینه، و بازوی بیماران مبتلا به تشمع کبدی شایع است. این ضایعات هنگام حاملگی یا مصرف قرص های پیشگیری از حاملگی نیز بروز می کنند. این ضایعات علامت دار نیستند و معمولا ظرف یک سال بعد از حاملگی یا قطع مصرف قرص های پیشگیری از حاملگی برطرف می شوند. اگر به علت زیبایی تمایل به درمان این ضایعات دارید، با متخصص بیماری های پوست مشورت کنید.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *