از سرطان کولون چه می دانید ….؟؟


 از سرطان کولون چه می دانید ….؟؟

 از سرطان کولون چه می دانید ....؟؟

 سرطان رکتوم به طور کلی اطلاعات به دست آمده این موضوع را مطرح می کند که فعالیت بدنی و سرطان رکتوم با یکدیگر ارتباط ندارند.از آنجایی که رکتوم ادامه روده بزرگ است، اغلب تصور می شود که فعالیت بدنی به همان اندازه که روی روده بزرگ تأثیر می گذارد باید روی سرطان رکتوم نیز مؤثر باشد، اما چنین نیست و هر چند فعالیت بدنی ممکن است زمان انتقال مواد دفعی را درروده بزرگ کوتاه کند، اما اثری بر زمان انتقالی در رکتوم ندارد، زیرا رکتوم فقط قبل از تخلیه متناوباً از مواد دفعی پر می شودسرطان کولون و رکتوم یکی از شایع ترین سرطان ها در جهان بوده دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان درجه ان می باشد متأسفانه در ایران روند این بیماری رو به افزایش است طبق آمار جدید در کشور ما، این بیماری نزدیک به نیمی از موارد، افراد ۵۰ سال یا زیر ۵۰ سال را مبتلا می سازد و در اغلب موارد سمت راست روده را گرفتار می سازد.طبق آمارها و تجریه های بدست آمده، سرطان کولون و رکتوم یکی از بهترین نوع سرطان در انسان بوده که با اقدامات پیشگیری و غربالگری در مورد آن توانسته اند تا ۹۰% از بروز بیمای جلوگیری نماید. بنابراین:سرطان روده بزرگ بیماری کشنده ای است اما قابل پیشگیری و درمان می باشد.بیایید فراتر از بیماران بنگریمدوستان و بستگان بیمار خود را از سرطان کولون و رکتوم نجات دهیم.اخذ تاریخچه فامیلی کلید اصلی پیشگیری است.پیشگیری و تشخیص زودرس را در برنامه های طبابت خود تدوین نمایید. شما هم می توانید از این سرطان پیشگیری نمایید.

بیماریزایی (پاتوژنز)

خوشبختانه سرطان کولون و رکتوم یکی از بهترین الگوهای سرطان به منظور پیشگیری و تشخیص طودرس است. تغییر ماهیت سلول اپی تلیال به پولیپ آدنوماتوز و سپس به سرطان، طولانی است واین فرصت هم برای بیمار و هم برای پزشکان از اهمیت برخوردار است تا با اقدام مناسب و شناسایی ضایعه مشکوک و پولیپ، این روند را متوقف کرده و مانع ایجاد سرطان شود.گرچه در برخی از موارد ممکن است ضایعه بدون پولیپوز باشد، در چنین شرایطی اخذ شجره نامه به شناسایی افراد در معرض خطر کمک خواهد کرد و کولونوسکوپی کامل می تواند در پیشگیری، نقش مهمی ایفا نماید. برا این اساس سرطان کولون و رکتوم با تشخیص زودرس قابل پیشگیری است.

علائم سرطان کولون و رکتوم

علائم سرطان کولو و رکتوم گسترده و متنوع است و اغلب اختصاصی نیست، معل الوصف در صورت احساس چنین علائمی به پزشک مراجعه نمایید:وجود یبوست و یا اسهال جاد بخصوص در سنین بالا و یا توأمان اسهال و یبوست که قبلاً در شما وجود نداشته است.
  • مدفوع باریک
  • وجود خون در مدفوع
  • احساس عدم تخلیه کامل بعد از عمل دفع
  • نفخ و گاز بیش از حد انتظار شما
  • درد و قولنج های شکمی همراه با نفخ که قبلاً وجود نداشته است.
  • ضعف و بی حالی و خستگی
  • کاهش وزن ناخواسته

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد