از شایعترین سرطان هاى مردان ؛سرطان پروستات بدانید …!!


 از شایعترین سرطان هاى مردان ؛سرطان پروستات بدانید …!!

 از شایعترین سرطان هاى مردان ؛سرطان پروستات بدانید ...!!

  پروستات شایعترین سرطان هاى مردان است. در چند تحقیق انجام شده در مورد اثر فعالیت بدنی بر کاهش ابتلا  به سرطان هاى تولید مثلی که  ۹۰  درصدشان پروستات  را مورد بررسی قرار داده بودند، نشان داده شد که در مردان غیر فعال خطر ابتلا ۱/۳ تا ۱/۹ برابر بیشتر است. در پژوهشی که در سال هه ۲۰ انجام شد، گزارش کردند که فعالیت بدنی سطوح تستوسترون را متوقف می سازد و حتی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را  کاهش دهد  از سوی دیگر، پژوهشگران ضربه یا ترومای ناشی از ورزش را یکی از عللی تومور مننژ و (دگرسازی) را افزایش دهد و فعالیت شدید ممکن است عملکرد سلول های کشنده طبیعی را محدود سازد. استفاده از مواد شیمیایی که برای ضد آب ساختن زین اسب و دوچرخه به کار میرود نیز در خطر ابتلا به این سرطان نقش دارد .

علائم و نشانه‌ها

ممکن است علامت خاصی دیده نشود. علایم انسدادی معمولاً زودتر بروز می‌کند و شامل تکرر ادرار، احتباس ادرار، کاهش قطر و فشار جریان ادرار وقطره قطره شدن انتهای ادرار می‌باشد که مشابه علائم هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات است. متاستازهای استخوانی می‌توانند موجب درد شوند. در صورت دیده شدن علامت‌های زیر حتماً به پزشک مراجعه نمایید:
  • اختلال در آغاز ادرار
  • تکرر ادرار مخصوصاً در شب‌ها
  • خارج شدن ادرار به صورت قطره قطره
  • خروج ادرار با فشار کم
  • وجود خون یا لخته خون در ادرار
  • درد هنگام دفع ادرار
  • درد هنگام انزال
  • درد در ناحیه لگن و پایین کمر اگر متناوب باشد
  • کاهش وزن یا کاهش اشتها به صورت ناخواست

تشخیص بیماری

عواملی که خطر ابتلاء به سرطان پروستات را افزایش می‌دهند سن بالا، سابقهٔ خانوادگی بیماری، و نژاد می‌باشد. حدود ۹۹ درصد موارد در افراد بالای ۵۰ سال رخ می‌دهد. اگر یکی از خویشاوندان درجه اول به این بیماری مبتلا شده باشند، احتمال ابتلاء به بیماری دو تا سه برابر می‌شود.این بیماری در ایالات متحده بیشتر در میان سیاه‌پوستان آمریکا بروز پیدا می‌کند تا سفید پوست. دیگر عوامل دخیل در این بیماری شامل این موارد نیز هست: رژیم غذایی با سطوح بالای گوشت فرآوری شده، گوشت قرمز یا فراورده لبنی و یا رژیم‌های غذایی که سبزی‌های خاصی را در خود ندارند. سرطان پروستات از طریق بافت برداری تشخیص داده می‌شود. تصویربرداری پزشکی نیز ممکن است بعد از انجام شود تا مشخص شود که آیا سرطان به دیگر بخش‌های بدن سرایت کرده است یا نه.

پیش‌گیری و درمان

غربال‌گری سرطان پروستات بحث برانگیز است. تست‌هایی که بر روی پادگن ویژه پروستات میزان تشخیص سرطان پروستات را افزایش می‌دهد، اما سطح مرگ و میر را کاهش نمی‌دهد.خدمات پیشگیری ایالات متحده پیشنهاد می‌کند که غربالگری با استفاده از PSA استفاده نشود، چرا که مشکل -تشخیص و-و درمان بیش از حد را دارد، چرا که بیشتر سرطان‌های تشخیص داده شده بدون علامت می‌مانند.USPSTF نتیجه‌گیری می‌کند که منافع احتمالی آزمایش از ضررهای مورد انتظارش بالاتر نیستند.در حالی که به نظر می‌رسد مهارکننده های-ردوکتاز ۵ آلفا خطر ابتلای کم ریسک را کاهش می‌دهند، تأثیری بر خطر ابتلای پر ریسک ندارند. به نظر می‌رسد که مکمل‌های غذایی مانند ویتامینها یا مواد معدنی تأثیری بر روی خطر ابتلاء ندارند.بسیاری از موارد می‌توانند بدون خطر تحت نظارت فعال یا انتظار هوشیارانه قرار بگیرند. دیگر درمان‌ها شامل عمل جراحی، پرتودرمانی، هرمون درمانی یاشیمی‌درمانی قرار بگیرند.وقتی که سرطان تنها در پروستات بروز پیدا می‌کند ممکن است قابل درمان باشد.برای کسانی که بیماری به استخوانشان سرایت کرده، داروهای مسکن، بیس فسفوناتها و درمان هدفمند از جمله درمان‌هایی اند که می‌توانند مفید باشند. نتایج درمان به سن بیمار، دیگر مشکلات سلامتی، و گستردگی و میزان هجوم سرطان بستگی دارد. بسیاری از بیمارانی که به سرطان پروستات دچارند از خود بیماری تلف نمی‌شوند 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد