قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / از علائم تا درمان سرخک در کودکان!!
سرخک در کودکان
سرخک در کودکان

از علائم تا درمان سرخک در کودکان!!

از علائم تا درمان سرخک در کودکان!!

سرخک در کودکان

یکی از بیماریهای عفونی دوران کودکی است که عامل آن نوعی ویروساست. این بیماری شدیداً مسری است ولی امروزه با برنامهای واکسیناسیون، شیوع آن کاهش یافته است. دوره  نهفتگی (کمون) این بیماری بین ۸ تا ۱۴ روز است. علایم سرخک شبیه به سرماخوردگی همراه با تب بالا و نقطه ها و جوش های ریز سفید رنگ با

زمینه  قرمز متمایل به قهوه ای است که ۳ روز پس از شروع بیماری، بر روی صورت، پشت گوش ها و گونه ها و داخل دهان ایجاد می شود و سپس به تمام نقاط بدن منتشرمی شود. در بیماری سرخک ممکن است چشمها نیز دچار قرمزی و عفونت شوند.

آیا سرخک خطرناک است؟

سرخک یکی از بیماری های وخیم دوران کودکی است ولی معمولاً خطری ندارد، و بهبود می یابد، اگر چه در موارد معدودی به دنبال بیماری سرخک ممکن است عوارضی از جمله:عفونت گوشل میانی، سینه پهلو (ذات الریه) یا ورم مغز (آنسفالیت) ایجاد شود.

علائم احتمالی سرخک

آبریزش بینی و سرفه خشک

سر درد

تب شدید تا 40 درجه سانتی گراد

دانه های سفید با زمینه قرمز رنگ

قرمزی و چرکی شدن چشم ها و عدم تحمل نور و روشنایی

در اواسط بیماری نقاط سرخ متمایل به رنگ قهوه ای که در ابتدا بر روی صورت و اطاف گئوش و گونه ها ایجاد می شود و سپس در سراسر بدن منتشر می گردد

در ابتدا باید چه بکنم؟

۱) درجه  حرارت بدن کودک را بگیرید (در بیماری سرخک کودک تب بالایی حتی تا ۴۰ درجه  سانتیگراد خواهد داشت) در هنگام بروز تب، به وسیله  کم کردن لباس کودک و اسفنج مرطوب تب کودک را پایین بیاورید. در صورت قرمزی و التهاب چشم آنرا با اب سرد شستشو دهید.

۲) به کودک مایعات کافی در فواصل زمانی کوتاه و به طور مکرر بدهید تا دچار کم آببدن نشود.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که فکر می کنید فرزندتان به بیماری سرخک مبتلا شده است، به پزشک مراجعه کنید. پس از بهبودی از بیماری سرخک، در صورت شکایت کودک از گوش درد که یکی از عوارضی سرخک است به پزشک مراجعه کنید.

پزشک ممکن است در این مورد چه اقداماتی بکند؟

پزشک توصیه می کند در هنگام بروز تب، کودک در رختخواب استراحت کند به منظور تشخیص عفونت احتمالی گوش، پزشک کودک را معاینه می کند و در صورت بروز عفونت، آنتی بیوتیک تجویز می کند.

درصورت قرمزی و چرکی شدن چشم ها، پزشک قطره چشم تجویز میکند بهتر است تا بهبود قطعی از این بیماری کودک تحت نظر پزشک باشد.

چه کمکی میتوانم بکنم؟

تا بهبودی کامل کودک از بیماری سرخک و از بین رفتن دانه ها و بثورات پوستی،کودک را به مدرسه نفرستید.

– به منظور پیشگیری از بیماری سرخک و دیگر بیماریهای عفونی، قبل از ابتلا. کودک را طبق برنامه واکسیناسیون نسبت به این بیماری ها ایمن کنید.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *