قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / از علائم تا علاج سیروز کبد!!
عوارض سیروز کبد چیست؟
عوارض سیروز کبد چیست؟

از علائم تا علاج سیروز کبد!!

از علائم تا علاج سیروز کبد!!

با پیشرفت بیماری، عوارض ایجاد می شوند که در برخی بیماران، نخستین علایم به شمارمی آیند. عوارض سیروز عبارتند از:  ورم (ادم) پاها و تجمع مایع در شکم (آسیت: (ascitesoo ایجاد کبودی در بدن و خونریزییرقان خارش (به دلیل تجمع فرآورده های صفرا در پوست). معمولا خارش از نوع شدید است.download-12

ایجاد سنگهای صفراوی

تجمع سموم در خون و سرانجام در مغز (تجمع سموم در مغز موجب ” شخصیتی، اغما و حتی مرگ می شود). افزایش حساسیت بیمار نسبت به داروها و عوارض جانبی آنها (به دلیل عدم توانایی کبد در پاکسازی داروها از خون)  آهسته شدن جریان خون از سیاهرگ باب (portal Vein، یعنی سیاهرگی که خون را از رودهها و طحال به کبد میبرد).

در نتیجه، فشار داخل سیاهرگ باب افزایش می یابد که به این اختلال، پرفشاری سیاهرگ باب (portal hypertension) گفته می شود

در اثر آهسته شدن جریان خون سیاهرگ باب، خون روده ها و طحال به رگهای خونی معده و مری پس میزند و موجب بزرگ شدن آنها می شود که به این اختلال، «واریس» میگویند. ممکن است این واریس ها پاره شوند و خونریزی شدید در معده یا مری ایجاد کنند که به درمان فوری نیاز دارد.

مقاومت به انسولین و دیابت نوع ۲

سرطان کبد اختلال عملکرد دستگاه ایمنی و در نتیجه، بروز عفونت oo ناتوانی جنسی

 اختلال عملکرد کلیه و نارسایی آن

 پوکی استخوان

عفونی شدن مایع آسیت به وسیله ی باکتریهای طبیعی رودهها

 تشخیص سیروز بر اساسی نشانه های بیماری، تستهای آزمایشگاهی (از جمله، تستهای عملکرد کبد)، سابقه ی پزشکی، معاینه ی بیمار، اسکن توموگرافی کامپیوتری gllel als. (computerized axial tomography;CAT scanj)-6- (MRI) یا اسکن کبد با استفاده از ماده  رادیو اکتیو، لاپاروسکوپی (مشاهده  کبد با استفاده از وارد کردن لاپاروسکوپ به داخل شکم از راه برش ایجاد شده بر روی پوست و ضبط تصاویر به وسیله ی کامپیوتر) صورت می گیرد.

تشخیص با استفاده از نمونه برداری (بیوپسی) کبد تأیید می شود. ه درمان سیروز هر چند نمی تواند کبد آسیب دیده را ترمیم کند ولی قادر است پیشرفت بیماری را متوقف سازد و عوارض آن را کاهش دهد. درمان، بر حسب علت ایجاد سیروز و عوارض ایجاد شده متفاوت است و شامل روشهای مختلف، از روش های دارویی تا اعمالجراحی و پیوند کبد می شود.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *