قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / از علائم دوربینی چشم مطلع شوید؟
دوربینی
دوربینی

از علائم دوربینی چشم مطلع شوید؟

از علائم دوربینی چشم مطلع شوید؟

دوربینی چیست؟

دوربینی عبارت است از عدم توانایی واضح دیدن اجسام نزدیک. این بیماری بیشتر در حدود ۵ سالگی تشخیص داده میشود و ممکن است تا میانسالی مشکلی ایجاد نکند. گاهی ژنتیکی است و به صورت خانوادگی رخ می دهد  . قرنیه شفاف و عدسی هر دو به منظور متمرکز کردن اشعه  نور و ایجاد تصویر واضح بر روی شبکیه حساس به نور در پشت چشم همکاری دارند. دوربینی در صورتی رخ میدهد که کره  چشم در مقایسه با قدرت مجموع تمرکزی قرنیه و عدسی کوچک باشد. وقتی تصویر در پشت شبکیه میافتد دید ناواضح شده و هنگام نگاه کردن به اشیاء نزدیک بدتر می شود. افراد جوان دوربین معمولاً اشیا دور را بسیار واضح می بینند زیرا عدسی انعطاف پذیر است و میزان تمرکز را به آسانی تغییر میدهد اما با افزایش سن، قدرت تمرکز کنندگی کاهش یافته و دید دور نیز مبتلا می شود.

علائم دوربینی:

دوربینی خفیف یا متوسط به طور معمول در افراد جوان تأثیر چندانی بر بینایی ندارد زیرا میتوانند با قدرت تمرکز عدسی ان را جبران کنند ولی در موارد شدیدتر ممکن است علائم در سن پایین تری آغاز شوند. علائم دوربینی شدید که ممکن است از دوران نوزادی آشکار باشند شامل موارد زیر می باشند:

فقدان علاقه به اشیاء کوچک

مشکل در خواندن یا دنبال کردن داستانها تصویری

اگر چشمها به میزان مساوی دوربین نباشند ممکن است نتوانند با یکدیگر بر روی یک جسم، یکسان متمرکز شوند. بچه ها کوچک بدون درمان زودرس ممکن است مبتلا به لوچی چشم شده و در نهایت بینایی یک چشم از بین برود. اگر متوجه هرکدام از علائم فوق شدید سریعاً فرزندتان را نزد پزشک ببرید. اگر در دیدن اشیاء نزدیک یا در خواندن و انجام کارها ظریف دچار مشکل هستید باید به چشم پزشک مراجعه کنید تا آزمون ها بینایی بر روی شما انجام شود. این اختلالات شاید نشان دهنده  ابتلاء شما به پیرچشمی باشد که در افراد دوربین زودتر از افراد عادی بروز میکند.

درمان دور بینی:

در این مورد پزشک با بررسی قدرت بینایی و سطح جزئیات دیده شده توسط شما شدت دوربینی تان را تعیین می کند. اگرچه این بیماری گاهی در آزمون ها بینایی معمول در مدرسه تشخیص داده می شود ولی تمام کودکانی که سابقه ی دوربینی شدید در خانواده دارند باید قبل از سن سه سالگی آزمایش شوند. زیرا درمان فوری بسیار مهم است. دوربینی را می توان با لنزها تماسی یا عینک هایی با عدسی های محدب اصلاح کرد. قدرت متمرکز کننده گی هر چشم با افزایش سن کاهش یافته و ممکن است با گذشت زمان نیاز به تعویض عینک داشته باشید. افرادی را که مشکل دوربینی دارند می توان با لیزر که قدرت تمرکزکننده گی قرنیه را افزایش میدهد درمان کرد. دوربینی موجب عوارضی نمی شود اما افرادی که مبتلا به ان هستند بیشتر مستعد آب سیاه حاد می باشند و باید سریعاً درمان شوند. بنابراین انجام آزمون های منظم آب سیاه بسیار مهم می باشد.

 

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *