قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری های قلب و دستگاه گردش خون / از علت ها فشارخون بالا مطلع شوید ……
فشارخون بالا
فشارخون بالا

از علت ها فشارخون بالا مطلع شوید ……

از علت ها فشارخون بالا مطلع شوید ……

فشار خون شریانی ممکن است به دلایل زیر افزایش پیدا کند:

به علت زیاد شدن ترشحات غدد داخلی

به علت بیماری ها و اختلالات کلیوی

به علت اختلالات عصبی

 زیاد شدن ترشحات غدد داخلی

بعضی از غدد داخلی، هورمون یا مواد مخصوص به داخل خون ترشح می کنند که باعث انقباض رگها خونی و در نتیجه باعث بالا رفتن فشار خون شریانی می شود. مثلاهورمون هیپوفیز که از غده  هیپوفیز ترشح می شود و یا هورمون آدرنالین که از غدد فوق کلیوی ترشح می شوند می توانند باعث افزایش فشار خون گردند. زیاد شدن ترشح این نوع هورمون ها معمولاً به علت بیماری و اختلالات غدد فوق الذکر می باشد.

 بیماریها و اختلالات کلیوی

در بسیاری از بیماری ها و اختلالات مربوط به کلیه ها به خصوص در تورم شدید و مزمن کلیه، فشار خون شریانی بالا می رود. در این مورد، علت این است که کلیه هامبتلا به بیماری، ماده ا ی ترشح میکنند که باعث اسپاسم یا انقباض شریان ها کوچک بدن و در نتیجه باعث بالا رفتن فشار خون می شوند. لازم به ذکر است که افزایش فشار خون در اثر بیماری ها کلیوی و اختلالات غدد مترشحه  داخلی را به عنوان فشار خون واقعی تلقی نمی کنند، اگرچه نوعی ارتباط بین این بیماریها وجود دارد.

 فشار خون واقعی

بیماری فشار خون واقعی در اثر تحریکات عصبی و در نتیجه  فشارها بیش از حد فکری، احساسات ناخوشایند و منفی، همراه با درد و رنج آغاز شده و به تدریج پیشرفت می کند. در اثر مسائل فوق الذکر در وجود انسان، نوعی کانون تحریک عصبی تولید می شود به طوری که تحت تأثیر آن، تسلط قشر سطحی مغز ضعیف شده و تدریجا توانایی خود را برای کنترل بخش زیرین خود که در آنجا اعصاب محرک رگها وجود دارند از دست می دهد. در نتیجه به علت اختلال فوق و تحریکات وارده، کار تنظیم فشار خون دچار نقصی می شود. لازم به ذکر است که در اشخاص کاملا سالم، تحت شرایط خاص، مثلاً در اثر هیجان، دویدن، سرما و غیره موقتاً فشار خون به میزان قابل ملاحظه ای بالا می رود و این نوع افزایش فشار خون پس از مدت کوتاهی و به سرعت به حال عادی و طبیعی بازمی گردد.بررسیها پزشکی نشان می دهد که در شرایط مساوی، بعضی افراد نسبت به دیگران فشارخون شان سریع تر و آسان تر بالا می رود و مدت بیشتری در سطح بالا باقی می ماند. این افراد را گرچه نمی توان بیمار نامید ولی به طور کلی آنان ممکن است آسان تر و زودتر به بیماری فشار خون مبتلا شوند. بنابراین در مورد این افراد لازم است با انجام اقدامات به موقع از پیشرفت بیماری و ایجاد عوارض خطرناک جلوگیری کرد. اگر اقدامات لازم و به موقع در جهت رفع ناراحتی ها عصبی انجام نپذیرد، بیماری توسعه خواهد یافت، به طوری که تدریجاً در آینده، در موارد که فشار خون بالا می رود، بیش از گذشته، دیرتر به حالت عادی باز خواهد گشت و مدت زیادی در سطح بالا باقی می ماند. در این مرحله معمولا با معاینه پزشکی تغییر و یا اختلالی در رگهاقلب و در رگ های بدن پیدا نمی شود. در این مرحله تنها تمایل به نوسانات شدید در فشار خون است که قابل توجه می باشد، بیمار مبتلا به ازدیاد فشار خون ممکن است ناراحتی های مختصری از قبیل سردرد خفیف، سبکی خواب، تپش قلب و سایر احساسات نامطلوب در ناحیهای قلب داشته باشد. با ادامه  بیماری و پیشرفت آن، فشار خون برای مدت طولانی تری در سطح بالا باقی می ماند. در مراحل بعدی و به علت تداوم و بقا ازدیاد فشار خون، تصلب شرائین حادث میشود. در نتیجه  تصلب شرائین که شریان ها زیادی به آن مبتلا می شوند، ناراحتی و خطرات زیادی حادث می شود و تغییرات مشخصی در قلب نیز ظاهر و بالاخره آن شخص به بیماری تصلب شرائین گرفتار می شود. لازم به ذکر است، حتی مواقعی که به علت افزایش فشار خون عوارضی در رگ ها و در قلب ایجاد شده است، بدن از طریق تنظیم سیستم عصبی می تواند خود را با شرایط جدید تطبیق دهد، به طوری که در این مرحله از بیماری نیز حتی بسیاری از بیماران کارآییخود را حفظ می کنند. به طور کلی افرادی که درگیر کار شدید فکری هستند و زندگی بی تحرکی دارند، مستعد چاقی میباشند و غالباً به افزایش فشار خون مبتلامی شوند و بیماری آنها زودتر به تصلب شرائین منجر میشود.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *