از علل تا درمان سنگ سازی مجاری ادرار…


از علل تا درمان سنگ سازی مجاری ادرار…

از علل تا درمان سنگ سازی مجاری ادرار...

سنگ سازی (Calculus)

تجمع مواد جامد در هر عضو توخالی یا مجرائی از بدن را گویند. این پدیده مخصوصاً در مسیر دستگاه ادراری از کلیه گرفته تا مثانه و نیز در سیستم صفراوی بدن باعث ایجاد علائم انسداد و مشکلات زیادی برای بیمار می شود. یکی دیگر از کانالهایی که نسبتاً زیاد دچار انسداد با سنگ می شود مجرای غددبزاقی در دهان میباشد.

سنگهای سیستم ادراری که اغلب از جنسی کلسیم هستند. به علت عفونت سیستم، انسداد طولانی مدت یا عدم نوشیدن میزان کافی مایعات تشکیل می شوند. سنگ های صفراوی ممکن است در اثر انسداد مسیر، بیماریهای خونی که باعث تخریب گلبولهای قرمز خون می شوند و یا عفونت تشکیل شوند. شیوع این نوع سنگ در کشورهای غربی بیشتر است.

زمانی که سنگ تشکیل شده خود باعث انسداد مجرای عضو شود، عضلات اطراف کانال برای راندن سنگ شروع به انقباضات مکرر میکنند که همین باعث بروز دردهای شکمی متناوب و شدید می شود که اصطلاحا به ان دردهای کولیکی میگویند.

اگر انسداد برطرف نشود به مرور زمان با ایجاد التهاب در عضو عوارض بعدی و آسیب بافتی رخ میدهد. درمان اصلی برطرف نمودن اشکالات زمینه ای می باشد که باعث تشکیل سنگ می شود. ولی در نهایت روش هایی مانند جراحی، استفاده از امواج برای شکستن سنگ و یا استفاده از بعضی داروها برای رفع انسداد موثر است. در مورد سنگهای مجاری ادراری نوشیدن زیاد مایعات میتواند بسیار مفید باشد.  


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد