قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / از غدد مترشحه داخلی بیشتر بدانیم
غدد مترشحه داخلی
غدد مترشحه داخلی

از غدد مترشحه داخلی بیشتر بدانیم

از غدد مترشحه داخلی بیشتر بدانیم

غدد شناسی به مفهوم علمی ، بحث جدیدی است که  بیش از ربع قرن از عمر آن میگذرد و با پیشرفتعلم شیمی به خصوص شیمی آلی، وارد صحنه ی پزشکی گردیده است. پس از کشف (هورمون ها) غدد درون ریز و ساختن آنها به طریق علمی و مصنوعی علم غددشناسی وارد مرحله جدید گردید و تقریباً در اکثر دانشگاه های مهم جهان، کرسی مربوط به هورمون شناسی و بیماری های مترشحه داخلی ایجاد شد و امروز علم غددشناسی و بیماری های آن بزرگ ترین مبحث پزشکی مدرن را تشکیل می دهد. شاید شما هم گاهی از خود پرسیده باشید که چرا افراد بشر همه مانند هم نیستند، چرا هرکس ساختمان جسمی و روحی به خصوصی دارد و طرز تفکرش با سایرین متفاوت است.

یکی چاقی است و فربه، دیگری لاغر است و باریک اندام، یکی از درازی فوق العاده بی قواره است و رنج میبرد، دیگری برای حصول چند بند انگشت که دست او را از ناقوارگی بیرون آورد به این در و آن در میزند. گروهی خوش بینند و با نشاط و در برابر گرفتاری ها خونسرد و استوار، دسته ای با کوچک ترین پیش آمد ناموافق و اختلاف و اختلال در زندگی روزانه، تعادل خود را از دست میدهند، بی حوصله و بدبین می شوند و از همه کس و همه چیز بیزارند. یکی در جوانی دچار پیری نابهنگام و زودرس می شود و دیگری از خستگی، بی ادراکی، عدم تمایل جنسی، چین و چروک صورت، از دست دادن موی سر، انزواطلبی و گوشه گیری رنج میبرد، دیگری گذشت زمان را درهم می شکند و در سنین پیری از لذایذ جوانی بهره مند میگردد و همیشه دارای جسمی نیرومند و سالم و روحی با اراده، شاداب و قوی می باشد، تمایلات جنسی، قدرت و فعالیت ایام شباب را تقریباً در تمامدوران زندگی حفظ میکند.

از دسته ها و گروهها خارج شویم، دوران زندگی یک فردرادر نظر بگیریم و بررسی کنیم، بادورہی جنین و رحمی که محتاج بحث مفصل دامنه داری میباشد کاری نداریم، تحولات جسمی و تغییرات روحی یک فرد را از بدو تولد تا آخر عمر از نظر میگذار نیم: ساختمان جسمی و مختصات روحی افراد دایماً درحال تغییر و تحول است. چه عواملی سبب این دگرگونی شگفت جسمی و روحی سال های طفولیت و کودکی، قبل از بلوغ، دوران بلوغ و بعد از بلوغ میگردد؟ اندام زیبا، قیافه، نشاط، حرکات لذت بخش، خوشمزه گی های بدون مسبب، مزاج های بدون محرک، اشارات سحرآمیز، بیانات دلچسب و هم آهنگی توازن جسمی، زیبایی اندام، وجاهت مفرط، در بعضی صورتھا پیوستگی ابرو، قشنگی لب وغیرہ وغیرہ این همه رموز مدیون چه عواملی می باشد؟ این عواملچگونه به وجود میآیند، و به چه علت این عوامل کههمه ی آنها در عنفوان جوانی در حذ اعلای خود میباشند، در دوران کهولت خراب، فرسوده، کهنه و زیان آور میگردند؟ تا چند قرن پیش انسان خوشگذران و راحت طلب در جستجوی کیمیای سعادت یعنی نشاط جاودانی می گشت و برای رسیدن به محبوب و مقصود خود از جادوگران، طاسی نشینان و مرتاضین استمداد میجست. غافل از آنکه: بیدلی در همه احوال خدا با او بود او نمیدیدش و از دور خدایا میکرد

امروز در سایه ی علم پزشکی و پیشرفتهایشگرف علوم شیمی  واتم،  مخفیگاه  اسرارآمیزی کشف شده، و از راه کالبدشناسی و علم تجزیه ی هر یک از پروردگار هیچ قدرتی نتوان در این جسم صغیر آن عالم کبیر را با تمام خصوصیات و ریزه کاری ها جای دهد و چه مراکز فرمانده ی پرقدرت و چه دسته بندیهای مستقیم و غیرمستقیم خودش انجام میگیرد و این قدرتها فعالیت حیاتی خود را از دومین روزهای دوران جنین (رحم مادر) تا آخرین لحظات زندگی بدون ثانیه ای وقفه انجام دهند. اینجاست که باید قبول کرد که فرموده (فتبارک الله احسن الخالقین).

این مراکز فرماندهی کل قوا در سرزمین وجود، از سلول هایی تشکیل میشوند که به دسته های مختلف در بدن انسان تقسیم بندی شده اند. هر دسته و گروهی، مواد شیمیایی مخصوصی به نام هورمون تهیه و به داخلی عروق شعریه (خون) ترشح میکند و بدین جهت این دستگاه را دستگاه غدد درون ریز و یا غدد مترشحه ی داخلی مینامند. داخل خون ترشح میشوند و در نقاط دور دست بدن بر روی اعمال سایر غدد، فعلی و انفعالات شیمیایی مانند سوخت و ساز مواد چربی، مواد قندی، پروتئین (ترکیبات گوشتی) و تنظیم مقدار آب و املاح بدن اثر میکنند. بدون ترشح و ترشحات غدد ادامه ی حیات امکان پذیر نیست.

تمامی اعمال حیاتی و فعالیتهای جسمی و روحی تحت کنترل هورمون ها انجام میگیرد. نمو اندام و احشاء بلوغ ، باروری زنان ، حیات جنین در دوران زندگی رحم، تنظیم و تعادل فشارخون، تنظیم سوخت و ساخت مواد قندی، چربی، گوشت، فعالیت های جسمی، تمایلات جنسی، ذوق، تنظیم افعال مغز همه و همه تحت تأثیر مستقیم هورمون ها قرار دارند، غدد درونریز مسئول اداره ی امور حیاتی ھر موجود زنده می باشد، فقدان این غدد باعث مرگ حتمی می شود. اختلاف اعمال ترشحی آنها چه از جهت پرکاری و چه از جهت کم کاری و نارسایی سبب عوارض خطرناک و آسیب روحی و جسمی میگردد. برای این که خوانندگان عزیز کم و بیش به ساختمان نسجی و چگونگی اعمال ترشحی و فعالیتهای شیمیایی این کانون های حیاتی آشنا شوند به طور مختصر هر یک از غدد درون ریز را مورد بررسی قرار میدهیم و تا آنجا که به روشن شدن مطلب زیانی وارد نشود از اصطلاحات مشکل علمی و لغات تخصصی خودداری میکنم که مطلب کاملا واضحو در دسترس همگان قرار گیرد.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *