قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / از فواید فراسیون سفید غافل نشوید
فراسیون
فراسیون

از فواید فراسیون سفید غافل نشوید

از فواید فراسیون سفید غافل نشوید

فراسیون سفید

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی فراسیون سفید است. گیاهی است از خانواده  نعناع Labiatae، علفی و چند ساله به بلندی ۷۰- ۴۰ سانتیمتر که پوشیده از کرک پنبه ای و سفید به نظر میرسد. برگهای آن متقابل، بیضی، ناصاف، دندانه دار و نوک تیز است.گلهای آن کوچک و سفید به طور گروهی از محل اتصال برگها به ساقه در قسمت بالای ساقه ظاهر می شوند. برگها و شاخه ها تلخ است. این گیاه به طور خودرو در اراضی متروکه، گودالها، خرابه ها، کنار جادهها و در مناطق مختلف اروپا، شمال آفریقا و آسیا می روید. در ایران در اطراف تهران، کرج، دامنه های البرز، در گرگان در گنبد قابوس، بندرگز، مازندران در جنوب آمل، بابلسر، ساری، بین کجور و زانوس، دره  چالوس، هزار چم، سراب رود، گیلان در ایسپیلی ییلاق و لاهیجان، جنوب و جنوب غربی ایران در اراک، تفرش، کرمان در کوه سیرج، سمنان بین بشم و سرخه، خراسان بین مشهد و قوچان در ارتفاعات ۱۳۰۰-۱۰۰۰ متری بین بجنورد، مراوه تپه، شریف آباد و تقریباً در تمام مناطق کشور دیده می شود.

طبیعت آن: خیلی خشک و گرم است.

ترکیب شیمیایی: اسانس روغنی افزار – یک استرول – یک سکیترپن – مادهی عامل تلخ ماروبین.

نامهای دیگر فراسیون سفید در طب سنتی: فراسیون – فراسیون ابیض – براسیون – شنار – گندنای کوهی – افتان سر – صوف الارض – علقما-فراسیم – محموده- کورار – حشیشه الکلب – حشیشه الکلاب.

خواص فراسیون سفید

داروی گیاهی ضد سم

۱- چهل تا پنجاه گرم از سر شاخه های گلدار و خشک آن را در یک لیتر آب جوش پانزده دقیقه دم کنید و هر صبح، ظهر و شب یک فنجان از آب صاف کرده  آن را بنوشید. تونیک، مدز و بادشکن است، سینه را نرم میکند و داروی مفیدی برای سرماخوردگی، سرفه و ناراحتیهای ریوی می باشد، بازکننده  گرفتگیهای کبد و طحال است، اثر ضدسم دارد.

درمان گیاهی سل

۲- سی گرم از عصاره  تازه ی آن را با عسل یا شیر مخلوط کنید و آن مقدار را در طول روز به مرور بخورید. کمک زیادی به التیام قروح و جراحتهای سینه و ریه و اخراج اخلاط می کند، مقوی و اشتهاآور است، برای سل ریوی بسیار نافع می باشد.

داروی گیاهی مفید برای طحال

۳- آن را در آب یا روغن زیتون بجوشانید و از آن به صورت کمپرس در محل زهار مرد یا زن به کار ببرید. برای رفع دردهای مثانه، قطره قطره ادرار کردن و بی نظمی و کمی ادرار نافع است، در موارد وجود سنگ در دستگاه دفع ادرار و رفع انسداد مجاری کبد و طحال مفید میباشد.

درمان گیاهی زخم

۴- ضمادلهٔ شده  تازه  آن در محل گازگرفتگی سگ هار برای التیام زخم و جراحت آن نافع است.

داروی گیاهی پاک کردن گوش

۵- اگر چند قطره از عصاره  تازه ی آن را بگیرید و در گوش بریزید، برای پاک کردن چرک و مواد زاید داخل گوش، باز کردن منافذ و برطرف کردن درد آن نافع است.

درمان گیاهی یرقان

۶- عصاره  آن را در چشم بکشید. زردی چشم که از یرقان باشد را مرتفع میکند.

مصلح آن: کتیرا، سنبل الطیب، رازیانه و عسل میباشد

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *