از فواید فلوراید برای دندان ها غافل نشوید…!!


از فواید فلوراید برای دندان ها غافل نشوید…!!

از فواید فلوراید برای دندان ها غافل نشوید...!!

فلوراید

فلوراید دندانها را محکمتر کرده و مانع پوسیدگی آنها می شود و نیز بخشی از استخوان های شما را تکمیل میسازد. اگرچه مقدار این مادّه در بدن شما بسیار کم است اما حصول اطمینان از مصرف کافی آن، داشتن استخوانها و دندانهای سالمتری را تضمین می نماید. هرگاه مقدار طبیعی این مادّه در آب آشامیدنی کم شود، مصرف مکمل ها بصورت قرص یا محلول فلوراید توصیه می شود.

در بسیاری از موارد، پزشک کودک شما میتواند شما را در مورد کافی بودن مقدار فلوراید آب آشامیدنی راهنمایی کند. مصرف زیاد فلوراید که باعث نگرانی برخی محافل بهداشتی است، باعث بی رنگی (بد رنگ شدن) دندان ها می شود. اگر به مقدار آبی که روزانه می نوشید فلوراید کافی اضافه شده باشد حاوی یک میلی گرم فلوراید است. مصرف ۱/۵ تا ۴ میلی گرم فلوراید در روز بی ضرر و کافی است. احتمال این که شخصی، تنها با نوشیدن آب دچار مسمومیت ناشی از مصرف زیاد فلوراید شود، بسیار ضعیف است. هر لیتر شیر مادر حاوی ۱۶ میکروگرم فلوراید است. با مصرف مواذ خوراکی، میزان فلوراید شیر مادر به آسانی افزایش نمی یابد. در واقع، هنگامی که به مادری مقدار زیادی فلوراید (حداکثر سه برابر RDA) تجویز شد، میزان فلوراید شیر او خیلی کم افزایش یافت. این که از چه زمانی و چه مقدار مکمل فلوراید را باید به کودک شیرخوار ارائه کرد سؤالی است که پزشکان را به خود مشغول داشته است.

در نشریهٔ انجمن پزشکی آمریکا، شماره ۲۵، آوریل ۱۹۹۰، دکتر جان گرین از دانشکدهٔ دندانپزشکی دانشگاه کالیفرنیا، در مقاله ای خطاب به این نشریه در پاسخ به نامه ای که به سردبیر آن نوشته شده بود، توصیه کرد که مادران و متخضصین اطفال از راهنمای مصرف فلوراید که توسط فرهنگستان آمریکایی متخصصین اطفال ارائه شده است، تبعیت نمایند. طبق نظر این فرهنگستان، در صورتی که آب آشامیدنی کودکان حاوی کمتر از ۰/۳ قسمت در یک میلیون فلوراید باشد، این کودکان باید روزانه ۲۵/ ۰ میلی گرم مکمل فلوراید دریافت نمایند. شایعات بسیاری وجود دارد مبتنی بر این که فلوراید بیش از آن که مانع بیماری بشود، عامل بیماری است. اگر شما در مورد نوشیدن آبی که به آن فلوراید اضافه شده و یا مصرف فلوراید مکمل نگران هستید، با کمی تحقیق و پرس و جو خیالتان را راحت نماید. شما می توانید:

با انجمن آمریکایی دندانپزشکی و یا فرهنگستان آمریکایی متخضصین اطفال تماس بگیرید و یا با مشاور بهداشتی خودتان صحبت کنید و از او بخواهید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهد. کتابخانهٔ محلی نیز منبع اطلاعات خوبی است. در جامعهٔ ما (آمریکا) مقدار فلوراید آب آشامیدنی کم است. و من برای این که از پوسیدگی دندان های فرزندانم جلوگیری کنم، طبق توصیه پزشکشان، به هر دو دخترم (سارا و امیلی) قرص فلوراید می دهم.

- منابع مناسب فلوراید: اب آشامیدنی (که به طور طبیعی حاوی فلوراید باشد)، قرص فلوراید، چای و غذاهای دریایی.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد