قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / از مخدر ال اس دی چه میدانید؟!
ال اس دی
ال اس دی

از مخدر ال اس دی چه میدانید؟!

از مخدر ال اس دی چه میدانید؟!

ال.اس۔دی

برخلاف دیگر مواد محفلی، که فقط در دهه های اخیر رواج یافته اند، لیسرژیک اسید دی اتیل آمید (ال.اس.دی) از سال های دهه ی ۱۹۶۰ مصرف بسیار گسترده ای داشته است. مصرف این ماده در سال ۱۹۶۷ در ایالات متحده غیرمجاز اعلام شد. اگرچه مصرف آن به عنوان ماده ی تفریحی مخصوصاً در میان میپیمای ، ضد هنجارهای اجتماعی دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ باقی ماند. ال.اس.دی یک توهمزاست: فرد چیزهایی میبیند و می شنود که واقعیت ندارند. این ماده به اشکال مختلف از کاغذ خشک کن تا قطعات ژلاتینی و قرص در دسترس است. حتی گاهی به صورت حبه های قند به فروش میرسد.

افراد مختلف، واکنش های متفاوتی به ال.اس.دی نشان میدهند.

برخی مصرف کنندگان عرق میکنند، دچار اختلال خواب می شوند، و احساس ضعف یا کرختی میکنند. در برخی دیگر ممکن است ضربان قلب افزایش یابد، دهان خشک شود، و رعشه روی دهد. کسانی که به طور مرتب ال.اس.دی مصرف میکنند ممکن است دچار روانپریشی و بازپس نگری (بازگشت به گذشته) شوند. بازپس نگری توهماتی است که ماه ها یا حتی سالها پس از ترک مصرف هم رورى میدهد.

ال‌اس‌دی (LSD) با نام شیمیایی اسید لایزرژیک دی اتیل آمید (به انگلیسی: Lysergic acid diethylamide) معروف‌ترین دارو در دسته روان‌گردان‌ها است. این دارو به طور گسترده برای مصارف تفریحی و درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور معمول ال‌اس‌دی بلعیده یا زیر زبان نگه داشته می‌شود. این دارو همچنین بر روی حبه قند یا بلاتر هم قرار داده می‌شود.

ال‌اس‌دی اولین بار در سال ۱۹۳۸ توسط یک شیمیدان سوئیسی به نام آلبرت هافمن که به امید دست یافتن به دارویی جدید، انواع ترکیبات ارگوت را آزمایش می‌کرد، ساخته شد. اما خواص آن تا زمانی که دکتر هافمن خود شخصاً آن را مصرف نکرده بود، کشف نشد. تجربیات دکتر هافمن هنگام مصرف این ماده در دفترچه یادداشت او به ثبت رسیده‌است. دهه ۱۹۶۰ زمان افول مصرف این ماده بود. اما بعدها گروه هیپی در آمریکا مصرف آن را باب کردند. امروزه ال‌اس‌دی مصرف پزشکی ندارد اما احتمال استفاده از آن در سایکدلیک‌تراپی در حال پژوهش و بررسی است. ال‌اس‌دی تا بحال به طور مستقیم باعث مرگ نشده. مرگ‌هایی نادر اتفاق افتاده که بیشتر در اثر تصادف و خودکشی آن هم به دلیل مشکلات روانی قبل از مصرف بوده است.

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *