قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماریها با سرد نوشها و دمنوشهای گیاهی / از نوشابه گل بنفشه چه میدانید؟
نوشابه گل بنفشه
نوشابه گل بنفشه

از نوشابه گل بنفشه چه میدانید؟

                 از نوشابه گل بنفشه چه میدانید؟

این نوشابه، مدر بوده و برای درد ریه و کلیه مفید می باشد. سنگینی سر را رفع می کند، سرفه و تب های گرم را تسکین می دهد.

روش تهیه نوشابه گل بنفشه:

گل بنفشه تازه ۵۰۰ گرم (اگر گل بنفشه خشک باشد ۱۷۰ گرم)، ریشهٔ شیرین بیان که پوست سیاه روی آن تراشیده شده باشد ۳۷ گرم، تخم ختمی ۲۰ گرم، تخم خشخاش سفید ۲۰ گرم، کتیرا ۱۲ گرم، به دانه ۱۲ گرم، مجموع ادویه را در چهار برابر وزن آنها در آب بجوشانند تا نصف شود، سپس کاملاً به هم بزنند و بمالند و با فشار صاف کنند و با ۳ کیلوگرم شکر قوام آورند و هر روز ۶۰CC آن را با ماءالشعیر صبح هامیل کنند و ۴۰CC شب ها با لعاب اسفرزه بیاشامند. ممکن است به جای تخم خشخاش از مغز تخم خیار استفاده شود.

نسخهٔ دیگری برای سکنجبین زرشک

آب انار ترش، آب انار شیرین از هر کدام ۶۵۰ گرم، سرکهٔ کهنهٔ انگوری ۴۲۰ گرم، آب زرشک ۸۵۰ گرم، گلاب ۸۵۰ گرم، نبات سفید ۲/۵ کیلوگرم. طبق دستور سکنجبین بپزند. مقدار مصرف آن هر بارCC ۳۰-۶۰ است.

خواص درمانی نوشابه گل بنفشه:

مزاج آن سرد و تر بوده و گیاهی است ملین،

مسهل صفرا،

درمان گیاهی خلط اور:

خلط آور،

تب بر

درمان گیاهی ضد کم خوابی:

ضد کم خوابی.

چنانچه از پودر خشک کرده گلهای آن مقدار یک مثقال خورده شود اثر مسهلی دارد اما مقدار دم کرده آن دو مثقال است که معمولاً با داروهای دیگر و یا به تنهایی خورده می شود. در ناراحتی هایی نظیر سرماخوردگی، سینه پهلو، آنفلوآنزا و تبهای گرم مزاج دیگری مانند تب گلودرد، ذات الجنب، ذات الریه، زکام های گرم مزاج و خشونت شش ها می توان گل بنفشه را با تخم کاهو و تخم خشخاش و بارهنگ از هرکدام دو مثقال گرفته و دم کرده و آب صاف کرده آنرا میل نمود. برای دفع صفرا بنفشه را با آلوی زرد جوشانده و می خورند. برای مداوای اسهال های صفراوی یک مثقال شیر خشت و سه مثقال از پودر گل بنفشه را مخلوط کرده و در مدت دو روز و روزی دوبار می خورند.

مطلب پیشنهادی

انواع شربت انار

انواع شربت در طب سنتی

انواع شربت در طب سنتی شربت نعناع و انار علاج معده های ضعیف وکم اشتهایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *