قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / از کجا بفهمیم بیماری سینوزیت داریم؟
سینوزیت
سینوزیت

از کجا بفهمیم بیماری سینوزیت داریم؟

از کجا بفهمیم بیماری سینوزیت داریم؟

سینوزیت

تنفس آسان : دکتر مارشال می گوید گاه پزشک به دلیل بیماری سینوزیت برای رفع عفونت، آنتی بیوتیک تجویز می کند. در درجه اول بهتر است از بروز بیماری جلوگیری گردد. در صورت مشاهدهٔ اولین علائم در پی معالجه و تخلیه عفونت سینوس بر آئید. در ادامه به توصیه پزشکان در این زمینه اشاره میشود.

دوری از ابتلا به بیماری: به گفتهٔ دکتر پریا یکن به طور قطع نمی توان ازابتلاء به هر نوع ویروس و آلرژی دوری کرد ولی در صورت تلاش در جلوگیریاز تراکم آن می توان خطر ابتلاء به سینوزیت را کاهش داد به نظر وی جلوگیری از ابتلاء به آنفولانزا در فصل پاییز بهترین و سادهترین راه در اجتناب از ابتلا به عفونت فصلی است. مسئلهٔ مهم دیگر شستشوی مرتب دستها در طول روز است زیرا بسیاری از ویروس ها از طریق تماس دست بادهان و بینی به بدن منتقل می شوند استعداد ابتلاء به بیماری در مردان مبتلا به تب یونجه بسیار زیاد است و باید سعی کنند که صبح های زود و بعدازظهرها دیر وقت از منزل خارج نشوند تا سینوسها آسیب نبینند زیرا در این اوقات گرده افشانی از طریق هوا انجام می گیرد. دستگاههای تهویه هوای مانع از ورود ذرات آلرژی زای موجود در هوابه ریه ها میگردد

مصرف دارو : به محض گرفتگی مجاری بینی، باید به کمک دارو آن را باز و ترشحات بینی خارج شود. دکتر پریبا یکن توصیه می کند که به عنوان اولین اقدام از داروی رفع گرفتگی بینی همراه با مسکن استفاده گردد. در مصرف اسپری ها و محلول شستشوی بینی دقت شود که بیش از ۵ روز استفاده نشود. در صورت مصرف طولانی تر، احتمال گرفتگی مجدد و بیشتر از قبل وجود دارد. دکتر پریبا یکن میگوید مصرف داروهای مذکور در افراد مبتلا به بیماریهای قلبی، فشار خون بالا و بی خوابی باید زیر نظر پزشک صورت گیرد.

تهیه داروی شستشو : دکتر پریبا یکن به جای استفاده از محلول های شستشوی قوی، پیشنهاد می کند که یک چهارم قاشق چایخوری نمک و جوش شیرین را در ۲۵۰ گرم آب گرم مخلوط کرده و ساعتی یک بار بینی را با آن شستشو داد که باعث کاهش گرفتگی بینی از طریق خروج ترشحات و تسکین عشاء متورم بینی میگردد. محلول مذکور در حد PH طبیعی است و مانع از آزردن (تاول زدن) بینی ناشی از محلول های دیگر می شود.

استفاده از بخار آب : شاید سریع ترین راه دررفع گرفتگی بینی بدون مصرفدارو، استفاده از بخار آب باشد که می توان به طرق مختلف انجام داد از جمله گرفتن دوش آب داغ به مدت طولانی یا قراردادن حوله روی صورت به گونه ای که کاملاً سر و صورت را بپوشاند و یا استفاده از ظرفی پر از آب داغ نزدیک بینی و استنشاق بخار، توجه داشته باشید که صورت و بینی در مجاورت بخار نسوزد. دکتر مارشال می گوید بعضی افراد در اثر بی توجهی به صورت غیر قابل باوری صورت و بینی خود را می سوزانند.

با ترک سیگار : سیگار باعث از بین رفتن غشاء حساس و لطیف بینی و گلو را میگردد که زمینه را جهت حملهٔ ویروسها و تحریک بعدی فراهم می آورد. افراد سیگاری بیش از افراد دیگر دچار سرماخوردگی و ناراحتی سینوس می شوند.

مصرف ادویه : مطالعات نشان داده است که مصرف فلفل قوی با سایر غذاهای ادویه دار که بسیاری از آنها شامل ماده ای بسیار تند و آتشین به نام کیپ سیسین است باعث جاری شدن ترشحات بینی میگردد.

نوشیدن آب : متخصصین عقیده دارند که باید روزی حداقل ۸ لیوان آب نوشید. دکتر مارشال میگوید نوشیدن مقدار زیاد آب باعث رقیق شدن ترشحات .بینی و سینوس و جاری شدن آن میگردد با پرهیز از پرواز : در صورت ابتلاء به سینوزیت، سفر با هواپیما مناسب به نظر نمیرسد. به نظر دکتر اریک جی. اندرسون (پزشک خانواده شاغل در لاجول کالیفرنیا) تغییر فشار هوا در طول پرواز باعث درد شدید و آسیب سینوس ها میگردد

کنترل بهبودی : اگر بعد از ۲ تا ۳ روز مداوای خانگی ناراحتی سینوس ها بهتر نشود، دکتر اندرسون پیشنهاد میکند که در حمام یا اتاق تاریکی یک چراغ قوه ی جیبی را در دهان خود روشن کرده و لب ها را جمع نموده و در آینه نگاه کنید. نور قرمز حاصل از چراغ باید در دو طرف استخوان گونه ها یکسان باشد. در صورتی که قرمزی یک طرف کمتر باشد، احتمال انسداد یا عفونت سینوس هاوجود دارد که باید به پزشک مراجعه شود. درصورت ابتلاء به تب ۱۰۱ درجه فارنهایت، تورم رو به افزایش صورت و سردردهای شدید که با خوردن مسکن رفع نگردد. و یا خروج ترشحات زرد یا سبزرنگ از بینی، خونریزی بینی، تغییرات بینایی ویا احساس درد بین تیغهٔ بینی و زیر پلکهای پایین، مراجعه به پزشک امراض عمومی ضروری است.

از کجا بفهمیم بیماری سینوزیت داریم؟ ادامه در نسخه اول

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *