قالب وردپرس درنا توس
خانه / از کجا بفهمیم بیماری سینوزیت داریم؟
سینوزیت
سینوزیت

از کجا بفهمیم بیماری سینوزیت داریم؟

از کجا بفهمیم بیماری سینوزیت داریم؟

سینوزیت  

در ابتلا به سینوزیت، فرد ابتدا در بینی احساس انباشتگی می کند و هر روز که می گذرد بر مشکلاتی چون سردرد، خلط فراوان و فشار بین چشمها افزوده میشود و گاه احساس می کند که سرش در حال انفجار است. در صورتی که سرماخوردگی بیش از یک هفته طول بکشد و با علائمی چون سردرد و خلط بی رنگ همراه باشد این امر ساده نبوده و احتمال عفونت سینوس ها وجود دارد، که پزشکان آن را سینوزیت یا التهاب سینوسها مینامند. به گفتهٔ دکتر ادموند پریبا یکن (متخصص امراض حلق و گوش و بینی بیمارستان جفرسون فیلادلفیا) طبق آمار منتشرشده در آمریکا، حدود ۱۶ میلیون نفر به این بیماری دچار می شوند، به عبارتی ۱ نفر از هر ۱ نفر.

عوارض سینوزیت

سینوس ها شامل ۸ حفره خالی است که در داخل جمجمه قرار دارند. کار جمجمه، افزایش طنین صوت، مبارزه با عفونت و گرم و مرطوب ساختن هوا قبل از ورود به ریه نقش داشته باشند.

سینوس ها به طور طبیعی معادل ۹۶۰ گرم خلط تولید می کنند که با عبور از- مجاری بینی، ذرات گرد وخاک، باکتریها و سایر عوامل مزاحم را جذب کردهو سپس از پشت نای وارد معده می شود که اسیدهای آن هر عنصر مزاحم و خطرناکی را از بین میبرد. در صورت تحریک بینی در اثر آلرژی ها، دود و هوای آلوده یا عفونت ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا، سینوس ها خلط بیشتری تولید میکنند. در عین حال ورم مخاط بینی مانع از عبور خلط شده که نتیجهٔ آن جمع شدن خلط و فراهم شدن زمینه مناسب جهت رشد و تغذیهٔ باکتریها و در نهایت به گفتهٔ دکتر گیلان دی. مارشال (مدیر بخش آلرژی و ایمنی شناسی بالینی دانشکدهٔ طب دانشگاه تگزاس در هوستون) ممکن است باعث سینوزیت گردد.

و دکتر مارشال معتقد است که انسداد مجاری بینی به مدت طولانی نشانهٔ عفونت سینوس است که در این رابطه زمان ابتلاء به بیماری اهمیت دارد

تورم بافت های حساس داخل سینوسها به اعصاب سایر نقاط صورت فشار آورده و باعث بروز سردرد، فشار دردناک پشت چشم، درد گونه ها و حتی دندان درد میگردد در بیشتر موارد، سینوزیت جدی و مشکل زا نبوده و گاه خود به خود بعد از ۳ هفته رفع می گردد ولی در مواردی هم ماهها و حتی سال ها ادامه مییابد. در موارد حاد عفونت می تواند تا قسمت های نزدیک سر شامل چشمها و مغز گسترش یابد و در موارد بسیار نادر باعث ناراحتی دراز مدت یا بیماریهای مزمن و خطرناکی چون مننژیت می شود.

از کجا بفهمیم بیماری سینوزیت داریم؟ ادامه در نسخه دوم

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *