از گیاه دارویی درمنه برای درمان سرفه استفاده کنید؟


از  گیاه دارویی درمنه برای درمان سرفه استفاده کنید؟

از  گیاه دارویی درمنه برای درمان سرفه استفاده کنید؟

درمنه چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی درمنه است . درمنه  جنسی از گیاهان شامل ۲۰۰ تا ۴۰۰ گونه گیاه از تیره گل‌ستاره‌ها (Asteraceae) هستند که کپه‌ها خوشه‌ای و گل‌ها معمولاً تلخ دارند. رنگ گل‌ها آنها معلوم نیست.رمنه و افسنطین‌ها نامی است که در زبان فارسی به اغلب قریب به اتفاق گیاهان جنس Artemisa که در ایران می‌روید گفته می‌شود. این گیاهان از خانواده Compositae تیره فرعی Radiae هستند. دارای گونه‌ها مختلف با نامهامتفاوت می‌باشند که اغلب آنها دارای برگها تلخ و معطر و خواص داروئی کم و بیش مشابه هم می‌باشند (1). این جنس در ایران 34 گونه گیاهی علفی یکساله و چند ساله دارد که در سراسر ایران پراکنده‌اند. گونه‌ها انحصاری آن در ایران عبارتند از A. Melanolepis-A. Kermanensis. گونه A. Sieberi با ارزش‌ترین آنها از نظر تغذیه دام و از گیاهان بردبار مناطق بیابانی و نیمه‌بیابانی ایران است (2).اجزاء متشکله گیاه:1و8 سینئول بعد از آلفا پینن فراوانترین جزء ترکیبی در اسانسهاست و به طور گسترده در تهیه مواد داروئی کاربرد دارد. به طور موضعی داروئی بی‌حس کننده و ضد عفونی‌کننده است که در درمان حالتها تورم بکار می‌رود. سینئول در اسپریها خانگی، داروها شستشو و در انواع روغن‌ها پوست و مو مصرف می‌شود. در مقابل حشرات اثر کشندگی دارد و در تهیه عطر و مواد معطرکننده نیز بکار می‌رود. لیمونن جزء اصلی اسانس مرکبات است. اثر سمی و محرک روی پوست دارد. بخارها آن اثر میکروبها مولد بیماری منگوکوک را در مدت 15 دقیقه، باسیل ابرت (تیفوئید) را حداقل در یک ساعت، پنوموکوک را در مدت 3ـ1 ساعت، استافیلوکوک طلائی را در 30 دقیقه و استرپتوکوک را در 3 الی 12 ساعت خنثی می‌نماید. اثر باسیل ابرت (مولد حصبه) را در 5 دقیقه، استافیلوکوک را در 5 دقیقه، باسیل دیفتری را در 20 دقیقه خنثی می‌نماید. لیمونن در فرمول فرآورده‌ای داروئی نظیر قرص بی‌کربنات سدیم و پمادها ضد عفونی‌کننده وارد می‌شود. در ساخت ویتامین A، نیر از لیمونن استفاده می‌شود. نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:بستیاج - علف جاروب - جنجک - قیصوم انثی - شیح - درمنه ترکی - درمنه کوهی - درمنه خراسانی - درمنه ارمنی - شیح ارمنی - شیح ترکی - شیح خراسانی - شیح بزی - شیح کوهی - شیح بحری - شیح یهود- ساریقون - سبزی هزارپا- سمن دو کنترا - حشیشه خراسانیه - خلال مکه - نبات سنتونین

خواص دارویی گیاه کوهی درمنه

در نواحی مختلف از آن برای دفع کرم استفاده بعمل می‌آید. بعلاوه اثر ضد نفخ، رفع سرفه و سردرد، ضد کرم، ضد عفونی‌کننده و حشره‌کش دارد. اسانس آن به طور خفیف دارای اثر ضد کرم است. آزمایش‌های مختلف، جودسانتونین را حتی در مقادیر کم در آن مشخص ننموده است. میزان اثر اساسن درمنه روی کاندیدا آلبیکنس با می‌باشد.

اثرات فارماکولوژیکی دارو درمنه:

اسانس درمنه بواسطه بلوک کانال‌ها کلسیم دارای اثرات آنتی‌ اسپاسمودیک بوده به گشاد کردن برونشها کمک می‌کند. اسانس درمنه پس از ورود به سیستم تنفسی توسط اکسیژن موجود به لاکتون‌ها تبدیل شده و از طریق مجاری تنفسی و ادرار دفع می‌گرد. همچنین اسانس درمنه روی قارچ‌های درماتوفیتی نظیر ایپیدرموفیتون فلوکوزوم، تریکوفایتون روبروم، تریکوفایتون منتاگروفاتیس، میکروسپورم کانیس مؤثر است و از رشد قارچها جلوگیری می‌کند. همچنین رشد باکتریها مسبب بو نامطبوع عرق را مهار می‌کند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد