از گیاه گوش موش چه می دانید ….؟؟


 از گیاه گوش موش چه می دانید ….؟؟

 از گیاه گوش موش چه می دانید ....؟؟

 در فرانسه گوش موش اسامی دیگری دارد که اگر به فارسی ترجمه کنیم اینطور می شود: سنگ شکن، اسفناج دیواری، گیاه راهبه ها، گیاه دیواره ها، در عربی به آن اذن الفار - حشیشه الزجاج وحشیشه الرمل می گویند.گوش موش گیاه طبی کوچکی است که به طور وحشی می روید و نوعی گزنه بدون تیغ است و اغلب بر روی دیوارهای کهنه قدیمی و یا سنگ کوهستان ها هم می روید. برگ های آن نرم و به رنگ سبز تند است، براق و به طور خفیفی موجدارهستند  گلهای گوش موش خیلی ریز و سبزرنگند و به شکل خوشه در زیر برگها  واقع شده اند این گلها معمولا در ماههای خرداد ظاهر شده و تا اوایل مهرماه دوام میآورند. در تمام تابستان میتوانید گوشی بوش تازه را مصرف کنید و اگر می خواهید آن را برای زمستان حفظ کنید باید ساقه های گلدار آن را در بهار و پاییز بچینید و خیلی سریع در کوره یا هوای آزاد خشک کنید.

کمی از تاریخ گیاه گوش موش

گیاه گوش موش را قدیمی ها خوب می شناخته اند، دیویکورید که در قرن اول میلادی میزیست دمکرده آن را برای درمان باد سرخ، اورام و تومورها نسخه میداد و به عنوان دوای غرغره برای ورم لوزتین تجویز می کرد و شربت آن را برای دفع سرفه های مقاوم توصیه مینمود. در قرن هشتم میلادی پلائتاریوس نوشته است: «گیاه گوش موش وقتی سبز است نیروی بزرگی در آن نهفته است که با آن نیرو میتواند ادرار را تحریک کند، سنگ و شن کیسهٔ مثانه را خارج کرده و به کسانی که ضعف عمومی دارند و میلی به غذا ندارند اشتهای کامل ببخشد.

طرق و موارد استعمال گیاه گوش موش

گوش موش یکی از گیاهان دارویی نادری است که سرشار از نیترات دوکالسیم و پوتاسیوم است و این نشانهٔ آن است که این گیاه خاصیت ادرارآور قوی دارد. اگر خدای نکرده مبتلا به بند آمدن ادرار، حبس البول و سنگ کلیه و یا کیسه صفرا باشید و یا نفریت داشته باشید و دمکرده گوش موش را بنوشید خدمت بزرگی به شما خواهد کرد.به عنوان استعمال خارجی، گوش موش خاصیت مشهوری برای درمان بواسیر و بعضی امراض جلدی دارد.باید بدانید که گوش موش بهتر است به طور تازه مضرف شود زیرا خشک کردن، قسمتی از تاثیر آن را کاهش می دهد و برای جبران این کاهش هروقت گوش موشی خشک مصرف می کنید مقدار آن را اضافه کنید.

حکایتی از گوش موش

پلین که در قرن اول میلادی می زیست درباره خواص درمانی گوش موش حکایتی نقل کرده که چنین است: یکی از بردگان پریکلیس در آتن از بلندی معبد به زیر افتاد و حیاتش در خطر بود که الههٔ هاینرد که معبد به نام او ساخته شده بود به فکر پریکلیس آفتاد و به حاکم آتن توصیه کرد به برده اش از گیاهی که در کنار در معبد سبز شده است به او بدهد این گیاه گوش موش بود و بردهٔ نیمه جان با مصرف دم کردهٔ این گیاه از مرگ نجات یافت.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد