قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / استحاله ماکولا و روش درمان آن
استحاله ماکولا
استحاله ماکولا

استحاله ماکولا و روش درمان آن

استحاله ماکولا و روش درمان آن

عبارت است از آسیب پیشرونده به ماکولا (ناحیه ای در نزدیکی مرکز شبکیه حساس به نور است که مسئول دید دقیق میباشد). لازم به ذکر است که سیگار کشیدن و بیش از حد در معرض نور آفتاب بودندر این مورد به عنوان عوامل خطر محسوب میشوند. بدتر شدن تدریجی ماکولا که حساس ترین ناحیه شبکیه حساس به نور در پشت چشم است به عنوان استحاله ی ماکولا نامیده میشود. این بیماری منجر به فقدان پیشرونده ی دید مرکزی و دقیق می شود. افراد مبتلا قادر به خواندن و تشخیص چهره ها نمی باشند. اما دید حاشیه ای (دید محیطی) آن ها به صورت واضح باقی می ماند، به طوری که هنوز می توانند به راحتی حرکت کنند. معمولاً هر دو چشم گرفتار می شود. استحاله ی ماکولا در زنان شایع تر است و گاهی به صورت خانوادگی رخ میدهد. این بیماری بعد از سن ۷۰ سالگی پیشرفت میکند اگرچه آشکالی نیز وجود دارند که افراد جوان تر را مبتلا میکنند.

انواع استحاله ماکولا کدامند:

دو نوع اصلی از استحاله ی ماکولا وجود دارد ولی علل آن شناخته شده نیست. در استحاله ی خشک ماکولا سلول های حساس به نور موجود در ماکولا و سلول های حمایت کننده ی موجود درلایه   زیرین میمیرند. در استحاله ی مرطوب ماکولا، عروق خونی جدید و شکننده در زیر ماکولا رشد میکنند. اگر مایع یا خون از این عروق خونی نشت کند، سلولهای حساس به نور در ماکولا آسیب می بینند   استحله ی ماکولا موجب از دست رفتن  پیشرونده ی بینایی در طی چند ماه میشود، علائم آن عبارتند از:

اشکال در خواندن، تماشای تلویزیون و درست تشخیص ندادن چهرهها

• اشکال در بینایی به صورتی که اشیاء کوچک تر یا بزرگ تر از حد طبیعی به نظر میرسند، یا خطوط صاف به صورت موج دار دیده میشوند. به طور اتفاقی استحاله ی مرطوب ماکولا موجب فقدان ناگهانی دید مرکزی می شود که به علت پارگی یک رگ خونی غیرطبیعی است. اگرچه مایع یا خون ایجاد شده از رگ پاره شده به تدریج از بین میرود، ولی اثر خود را در ماکولای آسیب دیده به جا می گذارد و و موجب اختلال دایمی ینایی می شود

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *