استفاده از داروهای بی حسی موضعی در زایمان


استفاده از داروهای بی حسی موضعی در زایمان

استفاده از داروهای بی حسی موضعی در زایمان

 

داروهای بی حسی موضعی داروهای سیستمی از طریق جریان خون به تمام اعضای بدن پخش می شود. با این وجود بیشترین درد زایمان و وضع حمل در رحم، مهبل، و مقعد متمرکز است.

بنابراین گاهی اوقات از داروی بی حسی برای از بین بردن درد در این نقاط خاص استفاده می شود. بی حسی موضعی مانند زمانی است که نزد دندانپزشک تزریقی برای از بین بردن درد در لثه هایتان صورت می گیرد. داروهایی که برای بی حسی موضعی استفاده می شود، می تواند داروهای بی حسی موضعی (مانند لیدوکائین)، یک ماده مخدر (مانند داروهایی که در بخش قبلی گفته شد)، یا ترکیبی از این دو باشد.

تکنیکهای رایجی که برای تسکین موضعی درد به کار برده می شود، شامل بی حسی اپیدورال، بی حسی نخاعی و بی حسیهای موضعی قسمت دمی، نشیمنگاه و شرمگاهی است. بی حسی اپیدورال بی حسی اپیدورال احتمالا رایج ترین نوع تسکین درد زایمان است. تقریبا در تمام جهان، خانم هایی که این کار را انجام داده اند می گویند، «چرا زودتر این کار را انجام ندادم؟» یا اینکه «چرا در این مورد تردید داشتم؟»

یک متخصص بیهوشی دوره دیده در گذاشتن سوند اپیدورال باید بی حسی اپیدورال را انجام دهد؛ بنابراین ممکن است اپیدورال در هر بیمارستانی مقدور نباشد. در روش اپیدورال، یک سوند پلاستیکی ظریف از طریق یک سوزن وارد کمر شما می شود و درون فضای بالای پرده ای قرار می گیرد که نخاع را می پوشاند. متخصص بیهوشی قبل از وارد کردن سوزن، با داروی بی حسی موضعی پوستتان را بی حس می کند.

هنگامی که س وزن وارد می شود، ممکن است احساس گزگز خفیفی در پاهایتان داشته باشید، ولی در واقع روش کار برای اکثر خانم ها دردناک نیست. پس از آنکه س وند در جای خود قرار گرفت، می توان دارو را از این طریق فرستاد تا اعصابی را که از قسمت پایین نخاع می آید بی حس کرد؛ اعصابی که به رحم، مهبل و پرینه می رود.

سوند (نه سوزن) در طول درد در جای خود می ماند تا در مواردی که به مقدار بیشتری از بی حسی برای مابقی درد و وضع حمل نیاز داشته باشد، پر شود. مزیت اصلی بی حسی اپیدورال آن است که از مقدار کمتری داروی مسکن استفاده می شود. به هرحال، به دلیل آنکه اعصاب حسی شما بسیار نزدیک به اعصاب حرکتی است ، مقدار زیاد داروی بی حسی می تواند موقتا بر توانایی شما برای حرکت دادن پاهایتان در طول درد تأثیر بگذارد. مقدار و نوع دارویی که نیاز دارید، برحسب مرحله ی درد شما تنظیم می شود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد