استفاده از فنر در درمان پروستات


استفاده از فنر در درمان پروستات

استفاده از فنر در درمان پروستات 

 

تعریف:

فنرها یا Stent ها ابزاری هستند که جهت درمان علامتی BPH در کسانی که به علت طول عمر کوتاه و یا وجود بیماری های همراه دیگر کاندید مناسبی جهت سایر روش های درمانی نیستند، کاربرد دارند. Stent ها حتی در کسانی که بزرگی لوب مدیان و تنگی گردن مثانه دارند مفید بوده و این گونه Stent ها را Stent دائمی می نامند. امروزه با توجه به فراهم بودن سایر روش های کم تهاجمی ( Minimal Stent (InVasive (فنرهای دائمی ) کاربرد کمتری دارند. Stentها به علت عدم تخریب مخاط معمولاً با دیزوری و فرکانسی کمتری همراه هستند. چنانچه این Stentگها به مدت بیش از چهار لغایت شش ماه در مکان خود باقی بماند، کم کم از داخل اپیتلیالیزه می شوند به گونه ای که در ۳۴-۱۴ درصد افراد بیماران مجبور به خارج کردن Stent می شویم .- اما دسته دوم Stentها، Stentهای موقت می باشند که توجه گسترده ای را در رفع رتانسیون موقت بعد از سایر روش های Minimal InVasive مثل : LaStent - L High Energy Tump Laser ها وارد دیواره  نمی شوندونیز توسط اپیتلیوم پوشیده نمی گردند واز عمری معادل ۳۶-۶ ماه برخوردار بوده و همچنین برداشتن ویا تعویض آنها برخلافStentهای دائمی براحتی انجام می گردند. در این Stentها سونداژ و سیستوسکوپی در زمانی که Stent در مکان قرار دارد ممکن نیست. البته برخی از موارد همانند Memokath اجازه عبور سیستوسکوپ Flexible (قابل ارتجاع ) را می دهند. طبقه بندی Stentهای موجود به قرار زیر است :

الف -STENTهای  دائم:

۱- Urolume- به طول ۱/۵-۴cm و کالیبر ۴۲F که توسط شیت (غلاف) ۲۱ گذاشته می شود. جهت برداشتن آن ۵mm اول آن را عریان نموده و با یک گیره که  از داخل شیت رزکتوسوپ  عبور داده شده کشیده می شود و مجموعه را وارد شیت کرده و آن گاہ باید خارج گردد. علت انجام این کار آسیب نرساندن به مجرا میباشد  حتی Urolume های نسل دوم بخاطر هیپرپلازی مخاط و علائم تحریکی ادراری و Ejaculation (انزالی ) دردناک برای استفاده عموم توصیه نشده اند. ۲- Memotherm - که آلیاژ نیکل - تیتانیوم بوده و توسط حرارت تااندازه ۴۲F باز می شود و به علت عوارض مورد توجه اکثریت ارولوژیست ها قرار نگرفته است ۳- A.S.I- که توسط بالون باز شده و به علت عوارض زیاد فعلا مورد استفاده واقع نمی گردند. Ultraflex-f- که از جنس آلیاژنیکل - تیتانیوم بوده و توسط حرارت بدن ( ۳۷) باز می شود و به قطر ۴۲F می رسد و هیپرپلازی مخاط و مهاجرت به طور قابل توجهی پایین بوده است .

ب - STENTهای موقت :

۱ - Spiral StentS که به دو گروه تقسیم می شوند: الف – نسل اول – که خود دو نوع دارد ۱- F-UrOSpiral 21از جنس فولاد ضدزنگ Prostakath  تنها تفاوت آن با ردیف اول ، پوشیده شدن داخل آن با صفحه طلا بوده که عوارض شایع آن مهاجرت (۱۵ درصد عفونت دستگاه ادراری (۱۰ درصد ) Clot Retention درصدو   ۴EncruStationدرصد می باشند. ب - نسل دوم - که خود دو نوع دارد :۱- ۴۲F - Memokath- پس از گذاشتن در مجرای پروستاتیک و حرارت دادن تا ۵۰-۴۵ باز می گردد. ۲- PrOStaCOil 24-34- پس از گذاشتن در مجرای پروستاتیک باز شده ۹ این نوع بر Jśys سایر انواع روی گاید سوند ۱۷Fl و با هدایتفلوروسکوپ گذاشته می شود. و نیز شایع ترین عارضهMemokath  به صورت Urge Incontinec بوده که ۱۰مورد  از ۶۴ مواد گزارش شده است و نیز ماکزیم زمانیکه می توان نسل اول را در مکان مجرای پروستاتیک گذاشت، ۱۲ ماه و در نسل دوم ۳۶ ماه میباشد ۲-Polyurethrane Stent که خود سه نوع است الف-( Mallecot ) مانند داخل مثانه دارد و باید در کسی که سنگ مثانه . دارد استفاده نشود و تا ۶ ماه می تواند بماند (ب) - ۱۶F-Barnes Stent نوع تکامل یافته بالایی است (ج)- ۱۲F- Trestle Stent ساز سه قسمت یکی قسمت داخلی و با مجرای پروستاتیک ، یک قسمت داخل بولبار و یک نخ که اینها را بابه هم وصل می کند تشکیل شده است . در پروستات های بزرگتر از ۵۰ grاستفاده نشده است PGA -Spiral-Biodegredable Stents -3 بعد از روش های کم تهاجمی دیگر استفاده شده اند و نیاز به کشیدن و خارج کردن ندارند . گرچه برخی مطالعات یک اختلال گذرا در ادرار کردن بیماران در هفته ۴-۳ و در زمان تجزیه Stent را گزارش کرده اند این قضیه در مطالعات دیگر دیده نشده است .

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد