دلیل استفراغ های مستمر و طولانی در دوره بارداری چیست ؟


دلیل  استفراغ  های مستمر و طولانی در دوره بارداری  چیست ؟

  دلیل  استفراغ  های مستمر و طولانی در دوره بارداری  چیست ؟

   استفراغ طولانی یکی از عوارض غیر عادی ابستنی است غذا خوردن هیچ گونه تخفیفی در این نوع استفراغ  نمی دهد بعکس آنرا شدیدتر می کند این مرض بیشتر از زنانی عارض می شود که بسیار عصبانی و یا غدد مترشح درونی آنها مختل بوده و بد کار میکند و یا خوراکشان غیرکافی است اضطراب و نگرانی خاطر و گرفتاری های شدید خانوادگی با این مرضی بی رابطه نیست.  عده کمی از زنان حامله مبتلا به استفراغ مستمر می شوند هرگاه دچار ناراحتی خیال هستید و از ابتلا باین عارضه ترسناک می باشید با پزشک خود در این باب صحبت کنید. او میتواند بشما کمک کند یا با کسی که قادر است شما را از ناراحتی نجات دهد وارد مذاکره شوید تا شما را راهنمائی نماید.ر دوران بارداری تهوع و استفراغ شایع است که به آن تهوع بارداری نیز گفته می شود، اغلب خانم ها در طول سه ماهه نخست بارداری علائم خفیف تا متوسطی از تهوع و استفراغ را تجربه می کنند. این علائم معمولا با وارد شدن به ماه چهارم بارداری از بین می رود.به تهوع و استفراغ دوران بارداری، بیماری صبحگاهی (morning sickness) گفته می شود اما برخلاف نام آن اغلب خانم ها در تمام طول روز علائم تهوع و استفراغ را تجربه می کنند و بروز این علائم تنها محدود به صبح نخواهد بود.در شرایط خیلی نادر ممکن است خانم باردار دچار استفراغ شدید، دهیدراسیون (کم آبی بدن) و کاهش وزن شود. به این شرایط hyperemesis gravidarum یا استفراغ بدخیم بارداری گفته می شود.

علائم استفراغ در دوران بارداری

بیماری صبحگاهی: برخی خانم ها تنها در صبح هنگام دچار تهوع و استفراغ بارداری می شوند. اما اغلب خانم ها در تمام طول روز تهوع بارداری را تجربه می کنند.فرد باردار ممکن است دچار افزایش میزان بزاق، افزایش حساسیت به برخی بو ها و تغییراتی در مزه برخی غذاها شود. زمان شروع حالت تهوع بارداری معمولا از ۴ هفته تا ۸ هفته بعد از آخرین قاعدگی آغاز می شود و تا هفته ۹ تا ۱۱ به طول می انجامد و در حالت تهوع بارداری در هفته های ۱۴ تا ۱۶ بارداری نیز تمام می شود. تهوع و استفراغ دوران بارداری با تب، اسهال و درد شدید در ناحیه شکم همراه نیست. اگر احتمالا چنین علائمی نیز اتفاق افتاد باید با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است این شرایط چیزی غیر از بیماری صبحگاهی باشد.تهوع و استفراغ شدید بارداری (Hyperemesis gravidarum): این شرایط زمانی اتفاق می افتد که خانم باردار دچار استفراغ مستمر باشد به نحوی که دچار کاهش وزن (از دست دادن بیش از ۵ درصد وزن بدن) شود و شواهدی مبنی بر کم آبی ظاهر شود. افراد مبتلا به استفراغ شدید بارداری در برخی موارد به بستری شدن در بیمارستان نیاز دارند و به نوعی تهوع و استفراغ شدید بارداری فرم بدتر و متفاوت از بیماری صبحگاهی است.

نقش رژیم غذایی در درمان تهوع بارداری

برای درمان تهوع بارداری رژیم غذایی می تواند نقش بسیار موثری داشته باشد که راهکار هایی بدین منظور در زیر آمده است:
  • وعده های غذایی کوچکی داشته باشید به این ترتیب شما هرگز خیلی گرسنه و یا خیلی سیر نخواهید بود.
  • از کربوهیدرات های ساده مانند برنج سفید، سیب زمینی پخته شده، دسرهای ژلاتینی، چای های گیاهی بدون کافئین همراه با شکر و بیسکویت نمکی (چوب شور) و زنجبیل استفاده کنید.
  • کربوهیدرات های ساده را با پروتئین مصرف کنید مخصوصا قبل از خواب، به این ترتیب نوسانات قند خون به حداقل می رسد که این مسئله در بروز تهوع بارداری دخالت دارد.
  • بین وعده های غذایی مایعات مصرف کنید، در حین وعده های غذایی از مصرف مایعات بپرهیزید به این ترتیب حالت تهوع و استفراغ را در دوران بارداری به حداقل می رسانید.
  • در کنار میز تختخواب خود مقداری بیسکویت نمکی قرار دهید زیرا مصرف آن به کاهش تهوع بارداری که معمولا در صبح اتفاق می افتد کمک خواهد کرد.
 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد