قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / اسهال را در طب سنتی درمان کنید!!
اسهال ویروسی
اسهال ویروسی

اسهال را در طب سنتی درمان کنید!!

اسهال را در طب سنتی درمان کنید!!

اسهال

اسهال (diarrhea) عبارت است از دفع مدفوع شل و آبکی در دفعات بیش از ۳ بار در روز. اسهال معمولاً یک یا دو روز طول میکشد و خود به خود، بدون درمان خاصی برطرف میشود ولی چنان بیش از دو روز ادامه یابد ممکن است علامت مشکلات دیگری باشد. اسهال می تواند موجب کم آبی بدن (dehydration) شود که به ویژه در کودکان و افراد مسن خطرناک است و باید به سرعت تحت درمان قرار گیرد. افراد در هر سنی ممکن است دچار اسهال شوند. به طور متوسط، بزرگسالان ممکن است ۴ بار در سال مبتلا به اسهال شوند.

علل اسهال:

شامل موارد موقتی (مانند عفونتها) یا مزمن (مثل بیماری های روده ای) هستند. علل شایعتر اسهال عبارتند از فونت های میکروبی (به ویژه عفونت هایی که از طریق غذا یا آب وارد بدن می شوند مانند کامپیلوباکتر، سالمونلا، شیگلا و اشریشیا کلی)؛ عفونت های ویروسی (ناشی از بسیاری ویروس ها، شامل روتاویروس، ویروس نورواک، سیتومگالو ویروس، ویروس هرپس سیمپلکس و ویروس هپاتیت)؛ عدم تحمل نسبت به غذا (مانند عدم تحمل به لاکتوز، یعنی قند موجود در شیر)، انگل ها (مانند ژیاردیا، انتامبا هیستولیتیکاکه عامل بیماری آمیبیاز است وکریپتوسپوریدیوم)؛ واکنش های دارویی (از جمله، واکنش نسبت به آنتی بیوتیکها، داروهای ضد فشار خون و آنتی اسیدهای حاوی منیزیم)؛ بیماریهای روده ای (مانند بیماری التهابی روده و بیماری سلیاک)؛ اختلات عملکردی (غیرعضوی) روده (مانند سندرم روده تحریک پذیر یا IBS که در آن، روده ها به طور طبیعی کار نمی کنند).

بعضی از افراد پس از جراحی معده یا برداشتن کیسه صفرا دچار اسهال می شوند. در برخی موارد علت اسهال قابل تشخیص نیست. بعضی از افرادی که به کشورهای خارجی مسافرت می کنند دچار اسهال می شوند که به آن «اسهال مسافران» میگویند. این نوع اسهال در اثر خوردن غذا یا آب آلوده به باکتری، ویروس یا گاهی انگل ایجاد میشود و برای پیشگیری از آن، فرد نباید از آب لوله کشی (حتی در هنگام مسواک زدن دندان ها) استفاده نماید و همچنین نباید شیر یا لبنیات غیره پاستوریزه، و یخ ساخته شده از آب لوله کشی، میوه و سبزیجات خام، گوشت و ماهی نیم پز، گوشت یا ماهی یا صدف غیرداغ (در هنگام سرو آنها) و غذاهای تهیه شده از فروشندگان دوره گرد را بخورد.

استفاده از بطری های در بسته آب معدنی، نوشیدنی های گازدار و قهوه یا چای داغ بی خطر است. برحسب محل مسافرت، ممکن است پزشک، آنتی بیوتیکهای خاصی را به منظور پیشگیری از اسهال مسافرین، قبل از رفتن به سفر توصیه نماید. اسهال ممکن است با درد کرامپی (قولنج) شکم، نفخ، تهوع یا نیاز فوری به اجابت مزاج همراه باشد. بر حسب عامل بیماری ممکن است تب یا مدفوع خونی وجود داشته باشند. اسهال ممکن است حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (درازمدت) باشد. معمولاً اسهال حاد (کوتاهتر از ۴ هفته) علت باکتریای ویروسی یا انگلی دارد. اسهال مزمن (بیش از ۴ هفته) اغلب ناشی از علل عملکردی (غیرعضوی) مانند سندرم روده تحریک پذیر (irritable bowel Syndrome: IBS) یا بیماریهای التهابی روده (BD| c. (inflammatory bowel diseases

اسهال در کودکان

نیز میتواند حاد یا مزمن باشد و علل میکروبی، ویروسی، انگلی، دارویی، عملکردی (غیرعضوی) و نیز حساسیت های غذایی میتوانند باعث آن شوند. عفونت باروتا ویروس، شایعترین علت اسهال حاد کودکان است و معمولا طی ۳ تا ۹ روز بهبود مییابد. اسهال در نوزادان و شیرخواران ممکن است خطرناک باشد. در این گروه، اسهال شدیدی که یک یا دو روز طول بکشد میتواند منجر به کم آبی بدن شود و قادر است طی چند روز موجب مرگ نوزاد یا شیرخوار شود؛ بنابراین درمان اصلی اسهال در این سنین، تجویز مایعات است.در اکثر موارد، جایگزین کردن مایع به منظور پیشگیری از کم آبی، تنها درمان ضروری را تشکیل میدهد. در بعضی موارد از داروهای ضداسهال استفاده می شود ولی در اسهال های ناشی از باکتری یا انگلی، مصرف داروهای ضداسهال موجب از بین رفتن حرکات روده، و در نتیجه عدم دفع میکروبها از روده و طولانی تر شدن مشکل می شود. بنابراین در موارد مزبور باید آنتی بیوتیک تجویز شود. اسهال ها با علل ویروس، برحسب شدت و نوع ویروس با دارو یا با روش انتظاری بهبود مییابند.

مطلب پیشنهادی

سرکلاژ

بارداری های چندقلویی و نارسایی های دهانه رحم

بارداری های چندقلویی و نارسایی های دهانه رحم   بارداری های چندقلو برخی از متخصصان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *