اسهال و ده ها راه درمان ……


اسهال و ده ها راه درمان ……

 اسهال و ده ها راه درمان ......

اسهال چیست ؟

افزایش غیر طبیعی دفعات اجابت مزاج که معمولا با تغییر در قوام و حجم مدفوع همراه است، اسهال نامیده می‌شود که می‌تواند به دو صورت حاد یا مزمن بروز کند.

علل اسهال

اسهال می‌تواند در اثر ابتلا به عفونت میکروبی، بیماری ها (نظیر التهاب‌های روده‌ای و ایدز)، ناسازگاری  غذایی، حساسیت به الکل یا مسمومیت بروز نماید .

درمان اسهال

اسهال و استفراغ در اکثر موارد خود به خود بهبود می ‌یابند. اما لازم است همزمان با این بیماری، آب و املاح از دست رفته بدن جبران شود. خوردن مایعات، بهترین روش جایگزینی آب از دست رفته بدن است. بنابراین لازم است فرد در حد تحمل و در فواصل معین از مایعات استفاده کند. در مجموع بهترین اقدام در مورد اسهال و استفراغ، جبران املاح از دست رفته بدن است. ضمنا در مورد شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، به هیچ عنوان نباید شیر مادر را قطع نمود، اما برای کودکانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند، طبق تجویز پزشک نوع مناسب‌ از شیرخشک توصیه می‌شود. استراحت، رژیم غذایی مناسب (مصرف مایعات، غذا کم حجم، ولی مقوی و پرهیز از مصرف سبزیجات و میوه‌جات خام) و خودداری از مصرف مواد ملین مثل آلو.

درمان گیاهی اسهال:

خوردن بلوط، اسهال مزمن را بند می آورد.خوردن نارنج در ناشتا جهت قطع اسهال رطوبی نافع است.غوره جهت اسهال مفید است.انگور فرنگی سیاه، اسهال مزمن را تسکین می دهد. کباب ماهی با آبغوره یا سماق جهت اسهال خونی مجرب است.گلنار (گل انار) جهت اسهال خونی نافع است.پوست انار هم جهت اسهال خونی نافع است. زنجبیل برای معالجه اسهالی که از فساد غذا باشد نافع است. مقدار خوراک آن تا یک مثقال و نیم است.میوه بلوط را پوست کنده و آن را کاملاً در مقابل آفتاب خشک می کنند. آنگاه روی تابه فلزی می ریزند و روی آتش مانند قهوه بومی دهند تا کاملاً سرخ شود، سپس آن را آسیاب می کنند. بعد یک قاشق کوچک غذاخوری از آن را در یک فنجان آب جوش با مقداری کاکائو که بدون چربی باشد و مقداری آرد گندم ممزوج می نمایند و آن را به آب جوش اضافه می کنند و سپس میل می کنند. شاه توت جهت اسهال خونی بسیار مفید است.خوردن کدو برای مبتلایان به اسهال خونی تجویز می شود. چای سبز و چای سفید و چای سیاه معمولی را با یک نخود زعفران بجوشاند و میل نمایند که در اسهال بسیار نتیجه بخش است.برای معالجهٔ اسهال و پیچش شکم مقدار ۷ تا ۱۰ گرم تخم ریحان به صورت جوشانده در آب یا بهتر است در کمی گلاب تهیه و میل شودمقدار ۲ تا ۴ گرم دم گیلاس به صورت دم کرده یا جوشانده میل شود.برای معالجه اسهال خونی مقدار ۲ تا ۴ گرم ریشه اپیکبه صورت جوشانده میل شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد