قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / اشک چشمهای خشک و افتادگی پلک چگونه درمان می شود؟
افتادگی پلک
افتادگی پلک

اشک چشمهای خشک و افتادگی پلک چگونه درمان می شود؟

اشک چشمهای خشک و افتادگی پلک چگونه درمان می شود؟ 

اشک و چشمهای خشک

اشک حاوی آب، پروتئین و روغن است و این ترکیب باعث نرم کردن و محافظت از چشم می شود. این ماده وظیفه حیاتی اکسیژن رسانی به قرنیه (که خونرسانی مستقلی ندارد) را نیز به عهده دارد. هنگامی که تولید اشک برای حفظ رطوبت چشمها کافی نباشد (التهاب ملتحمه و قرنیه در اثر خشکی)، چشمها قرمز و ملتهب می شوند. وقتی این عارضه با بیماریهای عمومی مثل تورم مفصلی رماتیسمی همراه باشد به آن نشانگان شوگرن (Sjogren’s syndrome) گویند در صورت عدم درمان مناسبب زخم قرنیه ایجاد می شود. خشکی چشم ممکن است در اثر برگشتن پلک به سمت بیرون نیز بروز کند. در این عارضه پلک تحتانی از روی کره چشم پایین میافتد و سطح تحتانی چشم خشک می شود.

درمان: استفاده مکرر از اشک مصنوعی در رفع خشکی چشم مؤثر است. اگرچه این فراورده بدون نسخه و با اسامی تجارتی گوناگون در دسترس است ولی آنهایی که فاقد ماده نگهدارنده هستند (مثل رفرش و سلوویسک – refresh and celluvise) احتمالاً تحریک کمتری ایجاد میکنند. در موارد خفیف خشکی چشم مرطوب کردن فضای خانه و پرهیز از محیط های خشک برای پیشگیری از بروز علائم کافی است. استفاده از عدسی های تماسی نیز ممکن است مفید باشد. در موارد شدید عمل جراحی برای به تأخیر انداختن تخلیه اشک ممکن است لازم باشد. برگشتن پلک به سمت بیرون با عمل جراحی روی بافت زیرین پلک تحتانی براحتی درمان می شود.

افتادگی پلک

در این عارضه یک پلک و به ندرت هر دو پلک دچار افتادگی می شود. علت آن در اکثر موارد قطع عصب صورتی است که عضلات صورت را عصب می دهد. این عارضه ممکن است در اثر سکته مغزی، غده مغزی یا صدمه به عصب بروز کند و به صورت و چشمها نمای خواب آلوده بدهد.

درمان: افتادگی پلک تنها از نظر زیبایی اهمیت دارد. اگر این عارضه در اثر سکته مغزی ایجاد نشده باشد اغلب خودبخود بهبود می یابد. در صورت افتادگی دائم پلک، جراحی از نظر زیبایی میتواند به میزان زیادی ظاهر صورت را بهبود بخشد.

پرش پلکها

پرش گاه به گاه پلکها اگرچه نسبتاً ناراحت کننده است ولی معمولا بی خطر است و در اکثر افراد گاهی بروز می کند. این عارضه اکثراً خودبخود برطرف می شود. علت پرش پلک معلوم نیست و ممکن است در اثر تحریک اعصاب عضلات چشم ایجاد شود. نور شدید لامپ های مهتابی کار می کنید سعی کنید میزان نور را کاهش دهید و نور حاصل از کنید. ممکن است با قرار دادن روزانه دو بار کمپرس مرطوب و گرم روی چشمهای خود احساس راحتی کنید و به عضلات پلک آرامش بخشید.

اگر این اقدام مؤثر نبود از عینک ساز بخواهید وضعیت عین کتان را بررسی کند و یا با پزشک خود مشورت کنید. عارضه ای وجود دارد به نام انقباض پلک (BlepharO-BlepharOSpasm از ریشه یونانی و به معنی پلک است) که می تواند بسیار شدید باشد و باعث پلک زدن بیش از حد و بسته شدن چشم و حتی تغییر شکل کل صورت گردد. این عارضه باید توسط چشم پزشک درمان شود. تزریق سم بوتو لینوم (سم باکتریایی که مولد بیماری بوتولیسم است) داخل عضلات پلک درمان جدید این عارضه است

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *