قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / اصلی ترین عامل آبله مرغان را بشناسید
آبله مرغان
آبله مرغان

اصلی ترین عامل آبله مرغان را بشناسید

اصلی ترین عامل آبله مرغان را بشناسید

آبله مرغان چیست؟

نوعی بیماری است که سراسر بدن را به صورت دانه های تاول و خارش دار می پوشاند. این بیماری همانند سرماخوردگی به سرعت منتشر شده و سایر کودکان را مبتلا می کند. به طور متوسط، نود درصد کودکان در امریکا پیش از رسیدن به پانزده سالگی دچار این بیماری می شوند. بیشتر موارد این بیماری، در سنین پنج تا ده سالگی روی می دهد و شیوع آن در فصل های زمستان و بهار بیشتر است شدت واگیرداری آبله مرغان، خطرناک نیست. بروز این بیماری در کودکان نیز خطری ندارد، اما افراد بالغ و نوزادانی که مادر آنها هرگز سابقهٔ ابتلا به آبله مرغان نداشتهاند، در معرض خطر قرار دارند.

علت بیماری عامل بیماری آبله مرغان، ویروسی از خانوادهٔ هرپس ها به نام واری سلازوستر (وی – زد) است. پس از این که کودک بهبود یافت، این ویروس به صورت غیرفعال و برای تمام عمر در اعصاب مجاور نخاع او باقی می ماند و او را برای همیشه نسبت به آبلهمرغان مصون میسازد، هرچند موارد استثنا نیز وجود دارد. برای مثال، پسر کوچک من دوبار به آبله مرغان مبتلا شد. ضعیف شدن سیستم ایمنی افراد مسن (بالاتر از پنجاه سال) می تواند ویروس موجود در بدن آنها را دوباره فعال کند و موجب زونا شود.

ویروس چگونه منتشر می شود؟

این بیماری به سادگی از طریق تماس با افراد ناقل و بیمار منتشر می شود. به طور معمول ویروسی این بیماری در تاول ها، حلقی و بینی کودک بیمار وجود دارد و هوای اتاق رااز طریق ترشحات، آلوده میکند. انتقال بیماری بلافاصله پس از تنفسی هوای آلوده و یا لمس کردن تاول یا لباس آلوده به ترشحات، صورت میگیرد. کودک در اثر تماس با فردی که زونا دارد نیز به آبله مرغان مبتلا می شود.

دور کردن کودک بیمار از سایر اعضای خانواده نمی تواند از انتشار بیماری جلوگیری کند، زیرا ویروس بیماری از طریق ذرات معلق در هوا منتشر می شود. نگهداری کودک در یک اتاق مجزا نیز، خطر آلوده شدن سایر اعضای خانواده را کاهش نمی دهد، زیرا ویروس معلق در هوا از شکافهای در هم عبور کرده و محیط خانه را آلوده میسازد. احتمال آلوده شدن سایر اعضای خانواده، حتی در صورتی که کودک بیمار در اتاقی دیگر باشد، نود درصد خواهد بود.

آبله مرغان از دو روز پیش از پیدایش دانه های تاول تا پنج روز پس از آن سرایت می کند، بنابراین دورهٔ انتشار بیماری توسط کودک الوده، هفت روز است.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *