قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای امیزشی / اصلی ترین عامل ایجاد شانکروئید (شبه شانکر) را بشناسید..
اصلی ترین عامل ایجاد شانکروئید (شبه شانکر) را بشناسید..
اصلی ترین عامل ایجاد شانکروئید (شبه شانکر) را بشناسید..

اصلی ترین عامل ایجاد شانکروئید (شبه شانکر) را بشناسید..

اصلی ترین عامل ایجاد شانکروئید (شبه شانکر) را بشناسید..

شانکروئید به وسیله باکتری هموفیلوس دوکری ایجاد می شود. بیماری با تاول های کوچک دردناک شروع می شود که بعداً تبدیل به زخم های پر از چرک در اعضای تناسلی میگردد. این زخمها ۳ تا ۵ روز بعد از تماس به وجود می آیند. غدد لنفاوی موضعی در کشاله ران (خیارک) متورم و دردناک می شوند و ممکن است پاره و تخلیه گردند. این عارضه معمولاً از روی ظاهر مشخصاتش تشخیص داده می شود، ولی اسپیروکت را به سختی می توان کشت  داد.

درمان: آنتی بیوتیکهای متعددی روی این بیماری مؤثرند. مانند سایر بیماریهای مقاربتی کلیه افرادی که تازگی با فرد بیمار تماس جنسی داشته اند باید تحت معاینه و درمان قرار گیرند. بیماران باید به مدت سه ماه به طور ادواری معاینه و در صورت لزوم درمان شوند. خودداری از تماس جنسی تا کامل شدن درمان اهمیت دارد. انجام یک آزمایش خونی برای عفونت سیفلیس همزمان بخشی از درمان معمول این بیماری است.

لنفوگرانولوم مقاربتی

این عارضه بیماری دیگری است که توسط کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می شود و عامل آن از نظر ایمنی شناسی متمایز از باکتری ایجاد کننده التهاب پیشابراه غیراختصاصی و التهاب ملتحمه است. ۳ تا ۱۲ روز بعد از تماس یک تاول کوچک بدون درد روی اعضای تناسلی

ایجاد می شود. غدد لنفاوی موضع متورم می شوند. اغلب به این مرحله اولیه بیماری توجهی نمی شود. ماهها تا سالها بعد غدد لنفاوی کشاله ران متورم و دردناک می شوند و خیارک های نرمی ظاهر میگردند. پوست روی این ضایعات ممکن است پاره شود و خون و چرک تخلیه گردد. تشخیص با کمک آزمایشهای خونی خاصی تأیید می شود.

درمان: درمان معمول مصرف تتراسیکلین به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز است. کلیه افرادی که تازگی با فرد بیمار تماس جنسی داشته اند باید برای درمان احتمالی مشخص و معاینه شوند. تا برطرف شدن کلیه شواهد عفونت باید از فعالیت جنسی خودداری شود.

مطلب پیشنهادی

سیفلیس

 همه چیز در مورد بیماری مقاربتی سیفلیس و  علایم آن

 همه چیز در مورد بیماری مقاربتی سیفلیس و  علایم آن   سیفلیس یک عفونت باکتریایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *