قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / اصلی ترین عامل تومور کاذب مغزی را بشناسید!
تومور کاذب مغزی
تومور کاذب مغزی

اصلی ترین عامل تومور کاذب مغزی را بشناسید!

اصلی ترین عامل تومور کاذب مغزی را بشناسید!

تومور کاذب مغزی چیست؟

گاهی اوقات فشار داخلی مغز بالا میرود و علائمی به صورت سردرد، تهوع، استفراغ، تاری دید، وزوزگوش ها و دوبینی در بیمار ایجاد می شود. در معاینه بالینی بیمار ورم ته چشم (Papill edema) وجود دارد ولی بیمار تومور مغزی ندارد.

این بیماران معمولاً خانمهای جوان و نسبتاً چاق هستند که بیشتر از همه از سردرد شاکی هستند و در سابقه پزشکی آنها یا مسئله مهمی وجود ندارد و یا سابقه مصرف طولانی مدت ویتامین A، ویتامین D قرص های ضد بارداری و ترکیبات تتراسایکلین تاریخ گذشته و یا بعضی داروهای دیگر وجود دارد. آزمایش مایع مغزی نخاعی فشار غیر طبیعی و بالاتر از حد معمول را نشان خواهد داد، در حالی که از سایر جهات در حدود طبیعی است.

علل تومور کاذب مغزی:

دلیل شناخته شده ای جهت این بیماری پیدا نشده است ولی اغلب این بیماری در زنان جوان و اغلب چاق در دوران بلوغ و بعد از آن دیده شده است که میتواند به علت بهم خوردن نظم هورمونها در بدن فرد باشد. این بهم خوردن نظم میتواند بطور کم کاری تیروئید در این افراد دیده شود.
علت اصلی ایجاد این بیماری تنگ شدن سینوس وریدی دورال در شبکه عنکبوتی سینوسهای مغزی است که باعث عدم جذب بمقدار کافی مایع مغزی میباشد. بدنبال تولید بیش از حد و عدم جذب این مایع، فشار آن در داخل جمجمه بالا رفته و میتواند به اعصاب دیگر آسیب برساند.

علائم تومور کاذب مغزی:

سردرد اغلب میگرنی در بیماران، تاری دید، مگس پران چشمها، گز گز و یا انقباض عضلات اندامها مخصوصاً دست و پا، گز گز گوش (اغلب این علائم پس از خم شدن بیمار به جلو بیشتر میشود)، در زمان پیشرفت بیماری، کاهش پیشرونده دید محیطی، دید بصورت مواج و کوررنگی است که پایان کوری ناگهانی با قطع اعصاب بینایی.
تشخیص:
پزشک مربوطه میتواند ابتدا با افتالموسکوپ پشت چشم بیمار را مشاهده نموده و سپس جهت تاًیید بیماری ایشان را جهت ام آر آی راهنمایی نموده و در قدم بعدی پس از تآیید بیماری، بیمار باید جهت بررسی پیشرفت بیماری و میزان درگیری اعصاب چشم، فوندوس فوتو (عکس از اعصاب پشت چشم) نزد چشم پزشک متخصص انجام دهد.

درمان تومور کاذب مغزی:

این بیماری درمان قطعی ندارد ولی جهت کنترل آن در گام اول، پزشک با توجه به پیشرفت بیماری، روش غیرتهاجمی (درمان دارویی) و یا روش تهاجمی (خارج کردن مایع مغزی از نخاع بیمار) را انتخاب میکند.
روش درمان دارویی معمولاً با شروع دوز مناسب از قرص استازولامید آغاز شده و ادم اعصاب پشت چشم بیمار هر هفته توسط پزشک معالج کنترل میگردد. در صورت عدم جواب به درمان دارویی، ناگزیر به خارج کردن مایع نخاعی ( ال پی )از بین مهره های کمر بیمار میباشد.
این عمل با سرسوزنهای مخصوص و در یک محیط استریل توسط پزشک متخصص در چند مرحله (بسته به مقدار مایع مغزی) در فاصله هر دو روز انجام میگیرد.
پس از ال پی نیز مجدداً قرص استازولامید تجویز شده و بیمار تا چند مدت باید توسط پزشک متخصص ویزیت گردد.
به بیماران حتماً باید توصیه نمود تا از مصرف داروهای هورمونی و آنتی بیوتیکها (مخصوصاً سایکلین دار ها) تا حد امکان و بدون مشورت با پزشک معالج خودداری نمایند.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *