قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / اصلی ترین عامل جذام چیست
جذام
جذام

اصلی ترین عامل جذام چیست

اصلی ترین عامل جذام چیست

جذام چگونه ایجاد می شود 

جذام (leprOSy) نوعی بیماری مزمن قابل انتقال است که در اثر نوعی باکتری موسوم به میکوباکتریوم لپرال، یا باسیل هانسن ایجاد میشود و بر حسب میزان ایمنی فرد میزبان، به دو نوع توبرکولویید یالپروماتو بروز می کند. نوع توبرکولویید در افراد دارای مقاومت ایمنی زیاد ایجاد میشود و با ضخیم شدگی اعصاب پوست و ضایعات پوستی بدون حس همراه است.

نوع لپروماتو در افراد دارای مقاومت ایمنی کم بروز می کند و بسیاری از دستگاه های بدن را مبتلا میسازد و با ایجاد پلاک ها و گره های گسترده در پوست، التهاب عنبیه، التهاب قرنیه، تخریب غضروف بینی، تحلیل رفتگی بیضه، خیز (دم) محیطی و گرفتاری سیستم رتیکولواندوتلیال همراه است. ممکن است نابینایی نیز روی دهد. به ندرت بیماری موجب مرگ می شود مگر آن که با آمیلوییدوز یا سل همراه باشد. برخلاف تصور عامه، جذام بیماری بسیار مسری نیست و تنها در صورت تماس طولانی به فرد دیگر سرایت مییابد. بیماری در صورت پیشرفتموجب تغییر رنگ پوست و کوتاه و چنگال مانند شدن انگشتان می شود. برای درمان، اغلب از جراحی پلاستیک، فیزیوتراپی، روان درمانی، چندین سال مصرف سولفون ها (مثل داپسون) استفاده میشود، اما ضایعات عصبی به طور محدود بهبود مییابند. بیماری جذام بیشتر در نواحی توسعه نیافته حاره و تحت حاره دیده میشود.

علایم این بیماری جذام

رنگ پریدگی پوست و بی حسی، اولین علایم جذام هستند . در بیماران مالتی- باسیلاری ، بسیاری از اندام های دیگر مانند غدد لنفاوی، بینی، بیضه و کلیه ها نیز ممکن است درگیر شوند . اما مهمترین معلولیت ناشی از جذام، درگیری اعصاب بالاتنه است که درنتیجه آن، بی حسی یا اختلال حرکتی در یک سری عضلات مشخص، به وجود می آید.

درمان جذام

از آن جا که تمامی میکوباکتریوم های فعال قابل کشته شدن هستند، جذام یک بیماری قابل درمان است. چند دارو درمانی، موثرترین درمان پیشنهادی سازمان بهداشت جهانی برای بیماری جذام است . البته بیماران برای معالجه کامل، باید به صورت مرتب داروهای خود را طی دوره های نسبتاً طولانی مصرف نمایند . یک دوره 6ماهه برای بیماران پسی – باسیلاری و یک دوره 24-12 ماهه برای بیماران جذامی مالتی – باسیلاری کافی خواهد بود. جذام بیشتر از هر چیز، یک بیماری معلولیت آور است از این رو، هدف از کنترل برنامه ها، علاوه بر قطع انتقال باکتری و درمان بیماران، کاهش ناتوانی و معلولیت آنها نیز هست.

مطلب پیشنهادی

درد سیاتیک در بارداری

راه های بهبود درد سیاتیک در دوران بارداری

راه های بهبود درد سیاتیک در دوران بارداری   درد سیاتیک  بعضی از خانم ها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *