قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / اصول اساسی تندرستی با قارچ ها
قارچ
قارچ

اصول اساسی تندرستی با قارچ ها

اصول اساسی تندرستی با قارچ ها

۱) همان طور که قبلا بیان شد مخمرها و قارچ ها در بدن انسان زندگی میکنند. به بیان دیگر. وجود مخمر در بدن، موجب ابتلای شخص به عفونت واژنی نیست. در واقع قارچ ها بدون که زیانی به میزبان وارد کنند به حیات خویش در بدن ادامه میدهند. بین قوای دفاعی و طبیعی بدن و مخمرها یک تعادل و توازن برقرار است. هرگاه این تعادل در بدن خدشه دار شود. شرایط برای فعالیت های مخرب قارچ ها در بدن فراهم می شود؛ یعنی اگر عوامل مستعد کننده به ابتلا برای اختلال فعال شوند و شرایط مساعد را به وجود آورند در چنین حالتی عفونت واژینیت ایجاد می شود.

یافته های اخیر نشان میدهد که هر گونه تغییرات وسیع فیزیولوژیکی در بدن، این حالت تعادل را مختل میسازد؛ مانند دوران بلوغ، حاملگی، استفاده از قرص های آنتی بیوتیک غذاهای آشغال و فشارهای روحی و روانی. بنابراین هرگاه واژینیت به وجود آمد، متوجهمی شویم که تعادل بدن به هم خورده و باید این نقص توازنی را برطرف کرد تا عفونت نیز کاملاًبرطرف شوند.

۲) مخمرها و باکتریها در روده ها و واژن، زندگی مسالمت آمیزی دارند. نحوهٔ عملکرد هماهنگ این دو عامل موجب فونکسیون (کارکرد) طبیعی مجاری واژنی و گوارشی زن میشود. این مکانیسم تعادلی در بدن کاملاً طبیعی است و تابع هیچگونه مداخلات بیرونی نیست حال اگر این تعادل طبیعی مختل شود سبب ازدیاد رشد و تکثیر قارچ های عفونتزا در بدن می شود و در نتیجه کار منظم سیستم بدن به هم میخورد. از جمله عواملی که موجب این اختلال میشود استفاده از آنتیبیوتیکهاست؛ به ویژه آنتی بیوتیکهای وسیع الطیفی چون تتراسیکلینها، زیرا آنتیبیوتیکها باکتریهای مفید و مضر را با هم از بین میبرند. حال اگر باکتریهای کنترل کنندهٔ قارچ ها از بین بروند، رشد و تکثیر قارچ ها زیاد میشود و بدین ترتیب سطوح مرکزی مجاری واژنی و روده ای را میپوشانند.

یکی از عوارض جانبی استفاده از آنتی بیوتیکها به هم خوردن تعادل روده و اختلالات گوارش است. زمانی که انسان دچار نفخ معده یا گرفتار یبوست شود، نشانگر آن است که فارج ها و باکتریها در حال ستیز هستند. به همین دلیل است که مبتلایان به عفونت واژنی مزمن و عود کننده، از اختلالات گوارش نیز شکوه دارند.

متأسفانه افراد، کمتر میدانند که بین این اختلالات گوارش و واژینیت مزمن ارتباطی موجود است

نکته مهم :

یکی از عوامل مهم یبوست و اختلالات گوارش، شکر سفید است که عاری از هر نوع ویتامین یا مواد معدنی می باشد، زیرا شکر تعادل PH روده ها را به هم میزند و باعث افزایش سموم میکروبی روده ها و یبوست می شود.

در واقع این باکتریهای مفید هستند که بدن را در برابر هجوم قارچ ها ایمن میسازند. حال اگر از میزان طبیعی باکتریها کاسته شود زمینه های بیشتری برای فعالیت نیروی قارچ ها فراهم میشود. هرچه بر میزان باکتریهای مفید بدن افزوده شود، به همان نسبت دفاع طبیعی بدن در برابر عفونت های گوناگون زیاد شده و بدین وسیله سلامتی و تندرستی بدن تضمین می شود. باکتریهای مفید بدن، واکنشهای خاصی خود را دارند و وجودشان در بدن موجب دفع سایرارگانیسمهای مخرب میشود. این باکتریها در برابر عوامل عفونت زا مبارزه میکنند. البته کیفیت و کمیت سایر ارگانیسم ها، را نباید در ایجاد تعادل، نادیده گرفت. با مصرف قند طبیعی تصفیه نشده، مانند: عسل و میوه جات، باکتری های مفید تقویت می شوند و با مصرف شکر سفید، قارچ های عفونت زا تغذیه شده و رشد و تکثیر مییابند. کدام از این دو گروه پیروز شوند شرایط حیات را برای دیگری دشوارتر میسازند.

نکته :

باکتریهای مفید برای ادامه حیات و بقای خود به ویتاین Bنیاز دارند و بدون آن نمی توانند به حیات خود ادامه دهند . بنابراین باید از موادی استفاده کنیم که:

۱) حاوی ویتامین B مانند: قرصی مخمر آبجو، تخم مرغ، جگر، جوانه ها و… باشد.

۲) باید از مواد ضد مغذی که ویتامین B را نابود میکنند (مانند شکر سفید) جداً اجتنابکرد، زیرا شکر سفید برای سوخت و ساز نیاز به ویتامین B دارد و در نتیجه ویتامینهای B بدن را نابود میکند. (لطفاً به مبحث شکر و ویتامین B مراجعه کنید).

همان طور که ذکر شد منبع و مکان اصلی قارچ های عفونتزا، رودهٔ انسان است و وجودقارچ در این مکان موجب عفونتهای بعدی می شود. براساس مطالعات و تحقیقات انجامشده، حجم مخمرها در مجاری معده ای و روده ای به مراتب بیشتر از وجودشان در مکانها چون دهان و واژن است؛ همچنین ثابت شده که قارچ های ایجاد کننده عفونت واژن، شباهت زیادی با مخمرهای معده ای رودهای دارند. یکی از بهترین راه ها برای بهبود بیماری این است که از داروهای قارچ کش طبیعی؛ مانند. سرکه طبیعی و ماست برای ضدعفونی این مناطق استفاده کرده و سعی کنیم به یبوست دچار نشویم و از غذاهایی که خوراک قارچ ها و میکروب های مضر است (مانند شکر) اجتناب کنیم.

 

مطلب پیشنهادی

درد سیاتیک در بارداری

راه های بهبود درد سیاتیک در دوران بارداری

راه های بهبود درد سیاتیک در دوران بارداری   درد سیاتیک  بعضی از خانم ها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *