اصول تغذیه کودک در سال دوم تولد (۱۳ تا ۲۴ ماهگی)


اصول تغذیه کودک در سال دوم تولد (۱۳ تا ۲۴ ماهگی)

اصول تغذیه کودک در سال دوم تولد (۱۳ تا ۲۴ ماهگی)

بسیاری از مادران در ارتباط با تغذیهٔ کودکشان در سال دوم تولد با مشکلاتی مواجه هستند که این مشکلات ناشی از عدم آشنائی والدین با رشد کودک و نیازها و رفتارهایاو در سال دوم زندگی می باشد. موارد زیر، نکات مهمی در مورد تغذیه و مشکلات غذایی کودک در سال دوم است که یادآوری میگردد.e98e071edf142445b432773a68e01710

 درسال دوم تولد سرعت رشد کودک در مقایسه با سال اول کم می شود، بدین معنی که در سال اول تولد ۷ کیلوگرم به وزن کودک اضافه می شود در حالی که در سال دوم این میزان ۲ تا ۲/۵ کیلوگرم است. بنابراین نیاز کودک به مواد غذایی در سال دوم کمتر از سال اول و در نتیجه اشتهای او نیز در سال دوم کمتر می باشد.

 گرچه کودک تا پایان سال دوم تولد، به شیر مخصوصاً شیر مادر نیاز دارد، ولی در سال دوم، ۳۰ درصد مواد غذایی (پروتئین و کالری) او باید از شیر مادر و ۷۰ درصد دیگر از سایر مواد غذایی تأمین گردد.

بنابراین در سال دوم تولد فقط باید ۳ نوبت شیر به کودک داده شود، به طوری که کودک باید اول غذا بخورد و بعد شیر، بسیاری از مادران این تغییرات مهم و اساسی سال دوم تولد را در نظر نمی گیرند و فقط به کودک شیر میدهند (شیر مادر، شیر پاستور ریزه یا شیر خشک).

در نتیجه کودک به شیرخوردن عادت کرده و مواد غذایی مورد نیاز به طور کامل به بدن او نمیرسد و رشد طبیعی نخواهد داشت.

 • از ۱۳ تا ۱۸ ماهگی می توانید همان مواد غذایی سال اول را به کودک داد تا کودک با مزه، طعم، بو و قوام غذاهای مختلف آشنا گردد و مشخص شود چه غذایی دلخواه اوست و چه غذاهایی را بیشتر دوست دارد تا بیشتر و بهتر بخورد و رشد بهتری هم داشته باشد.
 • در سال دوم تولد، چون همه چیز برای کودک تازگی دارد و او دائماً در حال جنب و جوش است، بنابراین حاضر نیست به موقع سر سفرهٔ غذا یا روی صندلی بنشیند و غذا بخورد. معمولاً بچه ها موقعی که در محلی می نشینند یا از دویدن خسته می شوند، مایلند غذا بخورند. پس مادر باید در همین مواقع مواد غذایی را در اختیار کودک قرار دهد.
 • چون اشتهای کودکان در سال دوم تولد کم و متغیر است و معدهٔ آنها نیز کوچک می باشد، بنابراین برای رساندن موادپروتئینی و نیز کالری لازم (که در این سن روزانه حدود ۹۶۰ کالری برای پسران و ۹۱۰ کالری برای دختران می باشد)، باید غذاهای کمحجم و پرکالری به آنها داده شود.

  نیازهای غذایی کودکان در سال دوم تولد

  انرژی (کالری): با توجه به کاهش سرعت رشد کودک در سال دوم تولد، نیاز کودکان به انرژی در ابتدای سال دوم به میزان ۹۶۰ کیلوکالری در پسران و ۹۱۰ کیلوکالری در دختران است و در پایان سال دوم، در پسران ۱۱۹۰ کیلوکالری و در دختران ۱۱۳۰کیلوکالری می باشد.

  پروتئین: کودکان در سال دوم تولدشان برای هر کیلوگرم وزن بدن، به ۱/۱ گرم پروتئیننیاز دارند.

  چربی: برای پیشگیری از عوارض عروقی در سنین بزرگسالی، بهتر است مصرف چربی در سال دوم تولد محدود گردد و چربی مصرفی نیز از چربی های خوب (مایع و گیاهی) انتخاب گردد.

  کلسیم: کودکان برای حفظ سلامت استخوانها و دندانهایشان، در سال دوم تولد، روزانه به ۳۵۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارند. این مقدار کلسیم با مصرف ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلی لیترشیر یا ماست (یک لیوان) یا ۳۵ گرم پنیر یا ۶۰ گرم ماهی تأمین میگردد. ملح آهن: چون ذخیره آهن بدن تا پایان دو سالگی کافی نیست بنابراین، باید تا پایان دوسالگی آهن به صورت دارو به کودک داده شود. البته غذاهای آهن دار(گوشت و تخم مرغ) هممفید است اما کافی نیست.

  ملح روی: روی اثر مهمی در رشد و تکامل کودک و سیستم دفاعی بدن او دارد و کمبود آن علاوه بر ایجاد اختلال در رشد، موجب اختلال در حش چشائی و درک مزهٔ غذا وبی  اشتھائی می گردد. روی در تمام مواد غذایی حیوانی و گیاهی که منبع پروتئین هستند، وجود دارد مانند گوشت، تخم مرغ، حبوبات و آرد گندم سبوس دار میوهها و سبزیها مقدار کمی روی دارند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد