اصول کلی در تعویض پانسمان


اصول کلی در تعویض پانسمان

اصول کلی در تعویض پانسمان

نحوه پانسمان بستگی به نوع و محل زخم داشته و به طور کلی باید اصول سترون سازی، قطع خونریزی و کاهش درد و جوشگاه زخم رعایت شود. برای اینکار معمولاً پزشک یا پرستار از محلولهای شست‌وشو مانند سرم نمکی و مواد ضد عفونی کننده مانند بتادین، آب اکسیژنه، گاز پانسمان، چسب زخم، پنبه و باندهای پزشکی استفاده می‌کند.پانسمان برخی زخمها مانند سوختگی یا گازگرفتگی (توسط سگ هار)، کمی متفاوت است. ابتدا زخم شست و شو داده شده سپس پانسمان می‌شود. یک پانسمان مطلوب باید متناسب با شکل و اندازه زخم باشد، ترشحات اضافی زخم را جذب کند بدون اینکه به باکتری‌ها اجازه نفوذ و رشد بدهد و یا منجر به خشکی بیش از اندازه زخم شود. فشار مناسب برای هموستاز را ایجاد کند. درد را کاهش دهد و تعویض آن همراه درد نباشد، رطوبت و دمای مناسب را در بستر زخم حفظ نماید، دبریدمان اتولیتیک را تسهیل و اپیتلیالیزه شدن را تسریع کند. اجازه تبادل گازهایی مانند اکسیژن، دی اکسید کربن و بخار آب را بدهد. در زخم ذرات ریز و باقیمانده به جای نگذارد. نیاز به تعویض مکرر نداشته باشد.۱- ارائه توضیحات در مورد نحوهٔ تعویض پانسمان به بیمار جهت آماده کردن او ۲- رعایت نکات آسپتیک (ضد عفونی)۳- اگر تعویض پانسمان دردناک بود، میتوان نیم ساعت قبل از تعویض به مصدوم مسکن داد.

دفعات تعویض پانسمان

معمولاً اولین پانسمان بعد از جراحی که ۲۴ ساعت بعد از عمل انجام می شود توسط خود پزشک صورت گرفته و تعویض های بعدی بر اساس خط مشی قسمت مربوطه به صورت روزانه یا در صورت نیاز انجام میگیرد.

انواع باند

باندها به انواع گوناگونی تقسیم می شوند، مانند باند سه گوش، باند نواری، باند کراواتی، باند جنگی که هر کدام دارای کاربردهای مختلفی در قسمتهای گوناگون بدن هستند.

بانداژ اعضاء مختلف بدن با انواع باندها:

باند سه گوش باندی است که از تا کردن روسری، چفیه یا تا زدن یک پارچه به شکل مربع می توان آن را تهیه کرد. باند کراواتی نیز از تا کردن باند سه گوش بدست میآید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد