قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / اضطراب را از خود دور کنید
اضطراب
اضطراب

اضطراب را از خود دور کنید

اضطراب را از خود دور کنید

عصبی شدن یانگرانی در وضعیتهای استرسزا اگر موقتی و گذرا باشد، در هر فردی طبیعی بوده و چیز بدی هم نیست. با این حال اگر در وضعیت معمولی نیز این اضطراب ها و نگرانی ها ایجاد شده و باعث بروز مشکلاتی در کنار آمدن فرد با زندگی طبیعی اش شوند فرد یک بیمار اطلاق می شود. بیماریها و اختلالات اضطرابی در انواع مختلفی ایجاد می شوند. شایع ترین نوع آن اختلال اضطراب عمومی میباشد که ویژگیهای آن شامل بروز اضطراب های شدید ومداومی است که کنترل کردن ان ها مشکل میباشد.

نوع دیگری از اختلال اضطرابی را اختلال وحشت و هراس تشکیل میدهد. در اختلال وحشت و هراس پایک حملاتی از اضطراب شدید ایجاد میشود که با علائم هشداردهنده بدنی (فیزیکی) همراه است. این حملات به طور ناگهانی و غیرقابل پیش بینی رخ آن ها وجود ندارد.

در نوع دیگری از اختلالات  اضطرابی که به ان   فوبیا یا ترس مرضی گفته می شود، به دلیل ترسی شدیدی در فرد ایجاد می شود. این وضعیت معمولاً در سنین میان سالی شروع میشود و زن ها بیشتر از مردها دچار آن می شوند. گاهی اوقات اختلالات اضطرابی اسکیزوفرنی دیده میشود.

علل اختلالات اضطرابی

مستعد بودن برای ابتلاء به اختلالات اضطرابی ممکن است ارثی باشد و یا به دلیل مشکلاتی که فرد در دوران کودکی داشته است، احتمال این که در بزرگسالی به آن مبتلا شود، بیشتر است. برای مثال عدم پیوند و علاقه بین یکی از والدین و کودک، یا جدایی ناگهانی کودک از یکی از والدینش می تواند باعث دچار شدن او به اختلالات اضطرابی بیشتر شود. اختلال اضطراب عمومی ممکن است بعد از وقوع یک حادثه ی استرس زا در زندگی؛ مثل مرگ یکی از خویشاوندان نزدیک رخ دهد. با این حال در بعضی موارد هیچ علت خاصی نمی توان برای ایجاد یک اختلال اضطرابی پیدا کرد. همچنین اغلب، اختلال وحشت و هراس نیز بدون هیچ گونه دلیل واضحی رخ می دهند.

افرادی که دچار اختلال اضطراب عمومی و اختلالوحشت و هراس (پانیک) هستند، دارای علایم بدنی (فیزیکی) و روانی میباشند. با این حال در اختلال اضطراب عمومی، علائم و مشکلات روانی دائمی تر بوده ولی علائم بدنی به طور متناوب ایجاد میشوند. به دنبال یک حمله وحشت و هراس، علائم جسمی و روحی توأماً و به طور ناگهانی و غیرقابل پیش بینی ظاهر می شوند. این علائم عبارتند از:

– احساس دلشوره و دلواپسی بدون این که هیچ علت واضحی برای آن وجود داشته باشد.

– همیشه عصبی بوده و قادر به آرام شدن نمیباشند.

– کم شدن تمرکز حواس،

– دائماً دارای افکار نگران کننده هستند.

– خوابشان مختل شده و گاهی اوقات شبها دچار کابوس می شوند. همچنین این افراد ممکن است علائم افسردگی مثل زود از خواب بیدار شدن و احساس ناامیدی را نیز داشته باشند.

• علائم جسمی در اختلال اضطرابی که به طور متناوب ایجاد می شوند عبارتند از:

– سردرد.

– شکم درد که گاهی اوقات با اسهال و استفراغ همراه می باشد.

– عرق کردن، گر گرفتگی و لرزش،

– احساس اینکه چیزی در گلویشان گیر کرده است.

  •  علائم جسمی و روحی در اختلال وحشت و هراس (پانیک) شامل موارد زیر میباشد:

– نفس زدن های کوتاه (احساس تنگی نفس).

– عرق کردن، لرزش و تهوع،

– طپش قلب (اگاه شدن از این که ضربان قلبشان به طور غیرطبیعی تند میزند.)

– سرگیجه و غش کردن.

– ترس از خفگی و این که مرگ ان ها نزدیک است.

– داشتن احساس غیرواقعی و ترس از این که عقلشانرا از دست بدهند. بسیاری از این علائم و نشانه ها را می توان به طور اشتباه با یک بیماری خطرناک دیگر تفسیر کرد که این موضوع می تواند بر میزان اضطراب بیفزاید. بعد از مدتی که از این بیماری میگذرد، ترس از این که در مکانهای عمومی دچار حمله و وحشت و هراس شوند باعث میشود که از حضور در مکان های عمومی مثل غذاخوردن در رستوران و یا در بین جمع بودن پرهیز کنند

نحوه درمان اضطراب

شما ممکن است بتوانید با انجام اقداماتی مثل تمرینات آرامبخش ریلکسیشن تا حدودی از میزان اضطراب هایتان کم کنید. اگر شما قادر به مبارزه با اضطراب هایتان نیستید و یا این که نمی توانید علت خاصی برای بروز این اضطراب ها پیدا کنید باید با پزشک در این مورد مشورت کنید. بعد از دچار شدن به یک حمله ی وحشت و هراس (پانیک) لازم است که حتماً و هرچه زودتر به پزشک برای کمک به کنترل حمله، مراجعه کنید. برای هر نوع اختلال اضطرابی، پزشک می تواند انواع مختلفی از درمان ها مثل شناخت درمانی یا رفتاردرمانی را برای شما توصیه کند تا بتوانید اضطراب هایتان را کنترل کنید. اگر در حال حاضر در زندگی تان وقایع استرس زایی وجود دارد برای کمک به گذراندن این دوران، پزشک ممکن است اقدام به تجویز داروهای ضداضطراب مثال کلردیازپوکساید کند. اما مدت استفاده از این داروها باید کوتاه باشد زیرا خطر اعتیاد به آن ها وجود دارد. همچنین پزشک ممکن است از داروهای بتابلو کر مثل پروپرانولول برایتان تجویز نماید تا علائم جسمیاضطراب را درمان کند

– اگر دچار علائم افسردگی هستید ممکن است داروهای ضدافسردگی به شما داده شود که بعضی از آنها در درمان حملات وحشت و هراس (پانیکا) نیز مؤثر می باشند. اگر میل دارید از داروهای گیاهی استفاده کنید می توانید ۵۰ گرم افتیمون شامی را نرم بسایید و با نیم کیلو، عسل مخلوط کنید و هر روز یک قاشق شربت خوری از آن میل کنید. در اکثر موارد هرچه زودتر اختلالات اضطرابی درمان شوند زودتر مشکلات آن را می توان کاهش داد. اگر یک اختلال اضطرابی بدون درمان به حال خود رها شود ممکن است تا آخر عمر فرد را گرفتار سازد.

 

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *