قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / اضطراب و ترس خود را چگونه کنترل کنیم؟(قسمت سوم )
اضطراب و ترس
اضطراب و ترس

اضطراب و ترس خود را چگونه کنترل کنیم؟(قسمت سوم )

اضطراب و ترس خود را چگونه کنترل کنیم؟

اضطراب و ترس  

درسال های دهه هفتاد قرن بیستم جیم استافورد در آهنگی انزجار و ترس خود را چون بسیاری افراد از عنکبوت و مار بیان می کند. البته بعضی از افراد سعی در غلبه بر ترس های شدید، مخرب و نا معقول (Phobias) دارند.

دکتر لیندا ولش (رئیس مرکزدرمان انزواطلبی واضطراب واقع در پنسیلوانیا) تفاوت بین هراس ( Fear) و ترس بی مورد ( Phobia) را این چنین بیان می کندزمانی که بیمناک یا مضطربید و در شرایط نا مساعدی قرار دارید و برای خارج شدن از وضعیت مذکور تلاش نمی کنید. برای مثال اگر ترس شما ( Phobia) از مار باشد وارد جنگل نمی شوید زیرا جنگل محل زندگی مارها است. ولی زمانی که فقط نگرانید (anxious) هوشیار وارد جنگل می شوید. به عبارت دیگر این امر بستگی به اثرات ترس در زندگی روزانه فرد دارد. در صورتی که فرد به صرف وجود احتمال چیزی از آن اجتناب کند به ترس بی مورد ( Phobia) دچار است.

تعداد این گونه ترس ها بی شمار و شاید به تعداد چیزهایی باشد که از ان هراس داریم. رایج ترین نوع آن ها بیماری ترس از فضاهای تنگ و محصور چون آسانسور و بیماری ترس از بلندی است. به نظر دکتر ولش شاید ترس از پرواز رایج ترین ترسی باشد که در جامعه با آن برخورد می کنیم. وی به بیمارانی اشاره می کند که به بیماری ترس از جمعیت، پل، تونل، فضای باز، بزرگراه ها، سگ و چیزهای دیگر دچارند که از جمله فوبیا های ساده محسوب می شوند که عامل برانگیختن ترس آن ها هستند . در اشاره به ترس های غیرعادی دکتر ولش به بیماری اشاره می کند که ازحمام کردن هراس داشت و تصور حضور حمام و دوش آب به دلیلی باعث فوبیای وی می گشت و یا افرادی که از تهوع یا میکروب می ترسند. وی معتقد است ترس از میکروب بسیار شایع و مربوط به اختلالات جدی است. این گونه افراد از ترس میکروب به بیمارستان نمی روند. در صورتی که ترس از عنکبوت، مار و یا هرچیز دیگر به حد تشویش برسد جای نگرانی زیاد نیست، با مداوا می توان به جای فرار با آن ها روبرو شد. گذشته از استفاده از تکنیک تنفس عمیق و کشش عضلات (Relaxation) در درمان انواع اضطراب وفوبیا لازم است بیماران رابا مواردی روبرو کرد که باعث ترس شان میگردد. غلبه برترس به بیمار فرصت استفاده و بهره بردن از زندگی را می دهد.

میزان شیوع:حدود ۲۳ میلیون فرد در آمریکا و به عباراتی حدود ۱۳ درصد جمعیت آمریکا از اختلالات ناشی از اضطراب رنج می برند و معمولاً کمتر از یک چهارم آنان مورد درمان قرار می گیرند.

عوامل مؤثر :متخصصان عقیده دارند تمام افراد از لحاظ بیولوژیکی از میل توجه به اضطراب برخوردارند و از لحاظ روانی قادر به تشدید یا کاهش آن هستند.

گروه سنی : ابتلاء در تمام گروه های سنی وجود دارد، اگر چه اضطراب در دوره بلوغ به اوج می رسد. مطالعات نشان داده است که مردان میان سال بیشتر در معرض ابتلاء به اضطراب شدید و ناراحتیهای خطرناک ناشی از آن قرار دارند.

جنسیت : زنان دو برابر مردان در معرض ابتلاء به اضطراب و ناراحتی های ناشی از آن قرار دارند. ولی تحقیقات نشان می دهد اضطراب و اختلالات ناشی از آن در مردان شدیدتر است.

مراجعه : در صورت بروز اضطراب، مراجعه به پزشک خانواده، روانپزشک و روانشناس توصیه می شود.

اضطراب و ترس خود را چگونه کنترل کنیم؟ قسمت اول

اضطراب و ترس خود را چگونه کنترل کنیم؟ قسمت دوم

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *