قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / اضطراب و ترس خود را چگونه کنترل کنیم؟(قسمت اول)
اضطراب و ترس
اضطراب و ترس

اضطراب و ترس خود را چگونه کنترل کنیم؟(قسمت اول)

اضطراب و ترس خود را چگونه کنترل کنیم؟

اضطراب و ترس

نگرانی ربات گم شده در نمایش تلویزیونی”گم شدن در فضا”مربوط به سال های ۱۹۹۰ به خاطر بیاورید که دور خود می چرخید و می گفت: ” خطر، ویل رابینسون خطر!”. نتیجهٔ عمل کرد اضطراب در انسان همین گونه است. به عبارت دیگر اضطراب فرد را متوجه خطر می کند و سیستم هشدار دهنده ای درونی است که نیاکان ما رادر سال های دور در رویارویی با بر و حیوانات درنده یاری می داد. دکتر مایکل آر. لوین (محقق طرح اختلالات رفتاری ناشی از اضطراب دانشگاه کالیفرنیا) معتقد است اضطراب هیجانی عادی است که فرد را در به کارگیری بالاترین و بهترین مهارت هایش یاری می دهد. در در عصرجدید، تهدید قابل درک احتمال رهایی از رئیس غیرقابل تحمل و یا حتی فردی است که وارد منزل شما می شود و توان راندن وی را ندارید. در لحظه تقاضای قرار ملاقات، نفستان بند میاید و سرعت ضربان قلب افزایش مییابد، ترشح ادرنالین در بدن اغاز و دست هایتان ست و توان صحبت را از دست می دهید. دکتر سی. با رتیلر (استاد روانپزشکی کالیفرنیا) می گوید نقش اضطراب توجه دادن فرد به خطرات بیرونی و درونی است. به عبارت دیگر فرد مضطرب مشکلات را می بیند و یا آن را احساس می کند. اما تنها کاری که می توان در این باره انجام داد برعکس عمل کردن است بدین مفهوم که با مسائل راحت تر و ساده تر برخورد نمود. انجام هرکاری برای اولین باراضطراب آور است. ولی اگر فردی ۶۰ ساله در طی ۲۰ سالگذشته به دلیل اضطراب شدید قادر به ملاقات خانمی نبوده است نیاز به درمان دارد.

به عنوان یک اصل کلی، در صورتی که اضطراب روابط اجتماعی و خانوادگی فرد را مختل کند نیاز به درمان دارد. مطالعات نشان می دهد اضطراب شدیددر مردان میانسال خطرات جدی و مشکلات جسمی چون فشار خون بالا و حتی مرگ ناشی از حمله قلبی را به دنبال دارد.

اضطراب و سلامتی

اغلب زمانی که فرد از اضطراب خود صحبت می کند، واکنش احتمالی پزشک، خانواده و حتی دوستان این است که جای نگرانی نیست، ولی تحقیق و مطالعات اثر زیان آور اضطراب را بر سلامتی ثابت کرده است. دکتر لیندا ولش (رئیس مرکزدرمانی انزواطلبی و اضطراب در پنسیلوانیا) هشدار می دهد که اضطراب در دراز مدت بدن را ازلحاظ فیزیولوژیکی تخریب می کند. دکترای چیروکاویچی (استادیار مرکز بهداشت رفتار اجتماعی اداره بهداشت عمومی مرکز هاروارد) تحقیقی در مورد رابطه اضطراب Phobia anxiety سکتهٔ قلبی انجام داده است که طی آن ۳۶ هزار نفر شرکت کننده پرسش نامه هایی را جهت تعیین میزان اضطراب خود پر کردند. در طول ۲ سال محققان دریافتند که احتمال مرگ ناشی از حمله قلبی مردان میانسال که از اضطراب زیاد برخوردار بودند ۲/۵ برابر افرادی بود که آرام تربودند. مهم تر این که خطر مرگ ناگهانی ناشی از حمله قلبی در گروه اول ۶ برابر گروه دوم بود. تحقیق مشابه دیگری توسط مارکوایز (استادیار طب پیشگیری دانشگاه آلباما در بیرمنگام) انجام شد که دال بر ارتباط اضطراب زیاد و بروز فشار خون بالا در مردان میان سال بود. دراین تحقیق احتمال ابتلاء به فشارخون بالادر مردان میان سالی که به ه سئوال از ۷ سئوال مربوط به اضطراب پاسخ مثبت داده بودند در برابر شرکت کنندگانی بود که دچار اضطراب کمتر بودند. دکترمارکویز معتقد است اهمیت نوع برخورد فرد با اضطراب مهم تر از میزان اضطراب وی است.

اضطراب و ترس خود را چگونه کنترل کنیم؟ ادامه در  نسخه دوم

اضطراب و ترس خود را چگونه کنترل کنیم؟ ادامه در  نسخه سوم

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *