قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / اطلاعاتی کامل از بواسیر
بواسیر
بواسیر

اطلاعاتی کامل از بواسیر

اطلاعاتی کامل از بواسیر

بواسیر

بواسیر و خونریزی آن، راهی است که بدن برای پیشگیری از بسیاری بیماریها انتخاب میکند. اظهاراتی که اطباء قدیم و از جمله شیخ الرئیس فرمودهاند منطقی و از روی حکمت و عقل میباشد. حتما این اظهارات تأثیر گرفته از احادیث نبوی است طب اسلامی خون بواسیر را خونی آلوده میداند که باید از بدن خارج شود، بواسیر راه گریزی از بیماریهایی مانند؛ بیماریهای اعصاب، مالیخولیا، صرع سوداوی، باد سرخ، جوشهای جلدی، سرطان، اگزما، جرب، قوبا، جذام، ذات الجنب، ذات الریه، سرسام و سکته های قلبی و غیره است.

بنابراین کسانی که بدون معالجه ریشهای باعث بند آمدن خونریزی بواسیر میشوند در حق بیمار ظلم کرده و زمینه بروز انواع بیماریهای خطرناک را بر او هموار کردهاند و در عصر ما بیشتر انتقاد ما متوجه اطباء فرنگ رفته است که بیمهابا دستور به عمل جراحی میدهند، بیماری را از رنج درد و خونریزی میرهانند و دهها بیماری دیگر از قبیل سرطان کبد و غیره را به او تقدیم مینمایند.

ضمن اینکه بیماری بواسیر معمولا پس از جراحی در مدت کوتاهی مجددا بازگشت میکند. توجه کنید که بواسیر اکثرا از ماده سودائی و خون سودائی و یا خلط سودائی و خونی با هم تولید میشود. ماده بواسیر کمتر بلغمی است. پس قبل از هر چیز باید به اصلاح بدن پرداخت و خون بد و ناپسند را بیرون راند.

اطباء گیاهی هم دقت کنند قبل از پاکسازی بدن از خون و خلط ناپسند اقدام به بستن خونریزی بواسیر با ضمادهای قوی نکنند. این کار اگرچهباعث رضایت و خوشحالی بیمار و احساس غرور در پزشک میشود  اما پیامدهای آن باعث نگرانی است.

تنها در شرایطی که خون بواسیر باعث ضعف و ناتوانی شدید بیمار شده است باید با ضمادها و داروهای پاشیدنی باعث بند آمدن خون گردید، اما در هر حال باید خون ناپاک و خلط بدجنس از بدن بیمار پاکسازی شود. اگر این پاکسازی بخوبی صورت پذیرد، نیاز چندانی به داروهای موضعی نخواهد بود و اگر لازم باشد با بخور دادن و یا داروهای دودکردنی میتوان مانع از عفونت محل بواسیر شد یا اینکه پس از پاکسازی بدن، زخمهای مقاوم بواسیر را با ضماد و داروهای موضعی دیگر درمان نمود. پاکسازیهای بواسیر از طریق اسهال دادن ملایم بیمار، استحمام به موقع و خونگیری بوسیله حجامت یا زالو است.

درمان بواسیر

تا ۱۵ روز صبح ناشتا یک روز در میان ۲ لیوان عرق شاهتره را داغ کنید تا به حد جوش برسد، بلافاصله آن را روی ۳ قاشق غذاخوری خاکشی که از قبل تمیز کردهاید بریزید و به جای صبحانه میل کنید و تا ظهر هیچچیز نخورید مگر کمپوت یا فرنی رقیق. روز بعد ۳ قاشق غذاخوری ترنجبین را در یک و نیم لیوان آب جوش حل کنید و صاف کرده داغ داغ روی ۳ قاشق غذاخوری خاکشی که از قبل تمیز کردهاید بریزید و به جای صبحانه میل کنید و تا ظهر مثل روز قبل عمل نمایید.

جوشانده زیر را که مسهل عام نام دارد بعد از ناهار و شام میل کنید:

مسهل عام

– سنا و گل سرخ از هرکدام ۵۰ گرم و افسنتین و گل ختمی و تخم کتان و ترنجبین از هرکدام ۲۵ گرم

– با هم مخلوط و نیم کوب کنید و هر بار یک قاشق غذاخوری را با یک و نیم لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان بماند صاف کنید و شیرین کرده میل نمایید.

این دارو اسهالآور است لذا مقدار مصرف را بگونهای تغییر دهید که اسهال ملایمی برقرار باشد مثلا یکبار در بعد از ظهر میل شود.

سوپ گشنیز را هر روز یا یک روز در میان به جای ناهار میل کنید که مواد سوپ به ترتیب زیر است:

– سبزی گشنیز با اسفناج یا برگ چغندر و عدس و یا نخود و کمی برنج و ماهیچه گوسفند یا مرغ بدون چربی و آلوی بخارا.

روز بعد نیز غذا آبپز و شامل سبزیجات فصل مانند کدو و ریواس و کنگر و شلغم و چیزهایی که در همان فصل موجود است باشد.

پس از ۱۵ روز قرص زیر را بسازید و روزانه ۳ تا ۶ عدد میل کنید:

خارش مقعد

خارش مقعد یا از کرمهای ریز است یا از ماده خلطی خارشآور که در اطراف مقعد جمع شده است و یا زخم چرک آلود. اگر از کرمهای ریز است به درمان انگل رجوع کنید.

اگر از زخم چرکین است از دود پشکل ماچه الاغ یا از بخور تخم گشنیز و آویشن با گل ختمی و یا نشستن در آب جوشانده آن تا قطع خارش و بهبود کامل استفاده نمائید. یا ضمادها و مرهمهای جاذب و ضدعفونیکننده زخمهای چرکین بکار برید.

اگر ماده خلطی خارشآور باعث ناراحتی است باید براساس نوع خلط بیمار را با داروهای خوردنی و اسهالآور پاکسازی نمود.

جوشانده ضد خونریزی بواسیر

– بهمن پیچ- انجبار و ناخنک از هر کدام ۲۵ گرم- کاکل ذرت- دم اسب- گاوزبان- پونه- اسطو خودوس و آویشن از هر کدام ۱۰ گرم.

– داروها را نیم کوب و روزی ۳ بار صبح و ظهر و شب هر بار یک قاشق غذاخوری را در یک و نیم لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان بماند صاف کنید شیرین کرده میل نمایید.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *