اطلاعات جامعی در مورد گل ختمی وخواص آن


اطلاعات جامعی در مورد گل ختمی وخواص آن

اطلاعات جامعی در مورد گل ختمی وخواص آن

 گل ختمی گیاهی است که ارتفاع آن به شصت سانتیمتر و گاهی یک مترونیم می رساند.ساقه و برگهای آن پوشیده از کرکهای نرم و سفیدرنگ است. برگهای آن بزرگ و به شکل قلب است که دارای خط های ریزی می باشد و کناره های آن دندانه دندانه است.گلهای ختمی در ماه تیر ظاهر می شود و تا آخر شهریور دوام می آورد. رنگ این گلها سفید است ولی گاهی کمی صورتی و یا بنفش رنگ، دیده می شود. ریشه گل ختمی گوشتدار و از خارج رنگ آن زرد و از داخل سفید است. در ماه تیر و مرداد باید برگ و ساقه گل ختمی را بچینید و در هوای آزاد و سایه و جایی که هوای آن ملایم باشد. خشک کنید.ریشه های آن را در تابستان وقتی هوا صاف است از زمین درآورید و با یک برس ، بدون آنکه آن را بشویید، پاکش کنید، و دسته کرده در آشپزخانه آویزان نمایید تا خشک شود.

گل ختمی به چه مصارفی می رسد؟

گل ختمی دارای مقدار زیادی بوسیلاژ، مواد قندی، نشاسته ای، آسپاراژین، پکتین و املاح آهکی و پتاس است.گل ختمی نرم کننده طبیعی است که می توان آن را برای معالجه عفونت و تورم داخلی و خارجی مصرف کرد.

در مان دارویی  گل ختمی

معالجه آنژینسی تا چهل گرم ریشه خشک گل ختمی را که تکه تکه کرده اید، در یک لیتر آب سرد، یک یا دوساعت بخیسانید. بعد، ظرف محتوی آن را روی آتش بگذارید تا بجوش آید و دوازده دقیقه بجوشد. این جوشانده برای معالجه تحریکات گلو خیلی مؤثر و مفید است و هرگونه گرفتگی صدا را برطرف می سازد.معالجه زخم های دهانچهل گرم ریشه خشک گل ختمی را که ریزریز کرده اید در ظرفی که یک لیتر آب سرد دارد بریزید تا دو ساعت بماند و بخیسد. بعد ظرف محتوی آن را روی آتش بگذارید تا بجوش آید و دوازده دقیقه بجوشد. شستشوی دهان با این جوشانده، برفک و هرگونه زخمی را که در دهان باشد التیام و شفا میبخشد. برای معالجه آبسه دندان و خونریزی لثه ها و پیوره، د هان را هرروز دوبار با این جوشانده بشویید.معالجه برونشیتاگر برونشیت دارید و اغلب سرفه می کنید، بیست گرم گل و برگ گل ختمی را در یک لیتر آب جوش بریزید و دوازده دقیقه آن را دم کنید. بعد آن را صاف کرده و با عسل شیرین سازید و هرروز سه فنجان از آن را بنوشید. این دمکرده برونشها را پاک کرده و سرفه را آرام خواهد کرد. جوشانده ریشه گل ختمی را که در مورد آنژین شرح دادیم، پس از اینکه تهیه نمودید، با عسل شیرین کنید و هرروز سه فنجان از آن بنوشید و توجه داشته باشید که از سه فنجان تجاوز نکنید.همچنین می توانید شربت گل ختمی را مصرف کنید. طرز تهیه آن به شرح زیر است: پانزده تا بیست گرم ریشه خشک و قطعه قطعه شده گل ختمی را در نیم لیتر آب سرد بخیسانید و یک کیلو شکر به آن اضافه کنید و بگذارید بیست و چهار ساعت به همان حال باقی بماند. هر روز سه قاشق سوپخوری از این شربت را بنوشید.معالجه  ورم کیسه مثانهبیست گرم ریشه خشک گل ختمی را ریزریز کنید و در دوونیم لیتر آب با یک کیلو شکر، به مدت بیست و چهار ساعت بخیسانید. بعد، هر روز سه قاشق سوپخوری از آن را که به صورت شربت غلیظی درآمده است، بخورید. اگر خدای نکرده مبتلا به ورم کیسه مثانه بودید این شربت سوزش کیسه مثانه را برطرف می سازد.بیست گرم ریشه خشک گل ختمی را که ریزریز کرده اید، با یک کیلو شکر در نیم لیتر آب سرد بریزید و چهل و هشت ساعت بخیسانید. بعد، شربتی بدست می آورید که اگر روزی یک قاشق سوپخوری از آن را مصرف نمایید تحریکات روده را آرام میکند.معالجه دمل و کورکپنجاه گرم ریشه خشک گل ختمی را ریزریز کنید و در یک لیتر آب سرد بریزید تا دو ساعت بماند. بعد، ظرف محتوی آن را روی آتش بگذارید تا دوازده دقیقه بجوشد. بعد، با آن دمل و کورکهای خود را بشویید و کمپرس کنید. این جوشانده سبب می شود که دمبلها زودتر برسد و سر باز کند.معالجه گریپبیست گرم گل و برگ گل ختمی خشک را در یک لیتر آب جوش بریزید و دوازده دقیقه دم کنید. بعد، آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و هرروز سه فنجان از آن را بنوشید. دمکردهٔ گل و برگ ختمی دوای کاملی بر ضد گریپ است. در این مورد می توانید از جوشانده ریشه گل ختمی نیز استفاده کنید. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد