قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / اطلاع جامع از اختلالات غده هیپوفیز
اختلالات غده هیپوفیز
اختلالات غده هیپوفیز

اطلاع جامع از اختلالات غده هیپوفیز

اطلاع جامع از اختلالات غده هیپوفیز

غده هیپوفیز عضوی به اندازه یک انگشتانه است که درست زیر مغز قرار دارد. این غده «غده غالب» خوانده شده است زیرا ترشحات آن فعالیت سایر غدد درون ریز را تنظیم می کند و همچنین باعث رشد و تکامل می شود. فعالیت غده هیپوفیز به نوبه خود توسط بخشی از مغز که هیپوتالاموس خوانده می شود تنظیم میگردد. اکثر اختلالات غده هیپوفیز از تولید بسیار زیاد یا بسیار کم یکی از شش هورمون آن ناشی می شود.

کوتولگی

کوتولگی هنگامی بروز می کند که هیپوفیز قادر به تولید مقدار کافی هورمون رشد در دوران کودکی نباشد. این مسئله باعث تأخیر در رشد یا کوتولگی می شود. تکامل جنسی نیز معمولا به تأخیر میافتد. این اختلال نسبتاً نادر است و سوء تغذیه و بیماری های مادرزادی قلب از علل شایعتر توقف رشد هستند. اگر کودک شما از میزان رشد پیش بینی شده در جدول راهنمای رشد برخوردار نیست پزشک علاوه بر بررسی علل شایعتر، میزان هورمون

رشد خون کودک را اندازه گیری خواهد کرد. در صورت کشف زودرس می توان کوتولگی هیپوفیزی را با تزریق هورمون رشد انسانی که توسط مهندسی زیستی (bioengineering) تولید می شود، درمان کرد.

غول پیکری

غول پیکری هنگامی بروز می کند که هیپوفیز در دوران کودکی مقدار بسیار زیادی هورمون رشد ترشح کند. کلیه قسمتهای بدن برای رشد بیش از حد تحریک می شوند. علت شایع، تولید بیش از حد هورمون رشد غده هیپوفیز است که باعث رشد و تکامل بسیار زیاد و سریع کودک و نوجوان می شود. در اینجا نیز ممکن است تکامل جنسی به تأخیر بیفتد. تومورهای هیپوفیز معمولاً با پرتودرمانی برای مهار بازده هورمونی، معالجه می شوند.

درشت انتهایی (آکرومگالی)

درشت انتهایی هنگامی بروز می کند که تولید بیش از حد هورمون در دوران بلوغ ظاهر گردد. طول قامت از این عارضه متأثر نمی شود زیرا رشد عمودی در پایان نوجوانی متوقف می شود. در عوض شایعترین نشانه ها بزرگی دست و پا، موی اضافی بدن، و رشد بیش از حد فک و سایر قسمت های صورت است. خستگی، عرق ریزش زیاد، التهاب مفصلی، و خشکی عمومی مفاصل نیز شایع هستند. در اینجا نیز علت شایع تولید هورمون رشد اضافی، تومور هیپوفیز است که به وسیله برداشتن از طریق جراحی یا پرتو درمانی معالجه می شود.

دیابت بی مزه

علت این عارضه اغلب صدمات مغزی است. این هورمون روی کلیه ها تأثیر کرده و آب بدن را حفظ میکند. اگر تولید این هورمون خیلی ناچیز باشد کلیه ها قادر به باز جذب آب نخواهند بود و در نتیجه تولید ادرار زیاد خواهد شد. این مسئله به نوبه خود ایجاد است که تولید ادرار را مهار میکنند. هنگامی که دیابت بی مزه در اثر تومور هیپوفیز ایجاد می شود برداشتن تومور از طریق جراحی اغلب مؤثر است.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *