اغماء ( کما ) از علایم تا مراقبت های درمانی


اغماء ( کما )  از علایم تا مراقبت های درمانی

اغماء ( کما )  از علایم تا مراقبت های درمانی 

 به حالت عدم هوشیاری عمیق فرد که همراه با عدم حرکت چشم، عدم پاسخ به صدا یا محرک های دردناک باشد اغماء گفته میشود. گما میتواند ناشی از صدمات مغزی نظیر ضربه های مغزی، خونریزی مغزی، تومورها، عفونتهای مغزی یا از دست رفتن زیاد خون از بدن باشد. علاوه بر موارد شایع فوق علل نادر دیگری نظیر دیابت، نارسائی های کبدی، مسمومیت ها و یا مصرف بیش از حد الکل نیز میتوانند ایجاد کنندهٔ این حالت در فرد باشند. درمان این پدیدهٔ اساسا برطرف نمودن عامل ایجاد کنندهٔ ان می باشد. ولی در طی مراحل درمانی حفظ و بازنگهداشتن راه های هوائی و سرم درمانی از اهمیت خاصی برخوردار است.

چه عواملی باعث کما می شود؟

ممکن است افراد به دلایل مختلف به کما بروند،مانند:-آسیب شدید به سر طوری که مغز آسیب ببیند-حمله(در صرع)-عفونت در مغز-آسیب دیدگی مغز به دلیل فقدان اکسیژن به مدت طولانی-خوردن دوز بالایی از دارو-سکته

چگونه باید از افرادی که به کما می روند،مراقبت کرد؟

این بیماران را معمولاً در بخش ICU بستری می کنند.در این بخش آن ها تحت مراقبت های ویژه پزشکان،پرستاران و دیگر کارکنان بیمارستان قرار می گیرند.مایعات و مواد غذایی از طریق لوله های پلاستیکی کوچکی وارد بدن فرد بیمار می شود.تعدادی از این بیماران قادر به تنفس نیستند و برای کمک به آن ها از دستگاه ونتیلاتور استفاده می کنند.ونتیلاتور دستگاهی است که هوا را از طریق لوله ای وارد شش ها می کند.این لوله را در قسمت نای بیمار قرار می دهند.کارکنان بیمارستان سعی می کنند تا مانع ایجاد زخم بستر در بیماران بیهوش شوند.زخم بستر زخمی است که در نواحی تحت فشار بدن،در بی حرکتی ایجاد می شود.کنار آمدن با چنین وضعیتی برای خانواده های بیمار بسیار سخت و دشوار است و ممکن است آن ها را دچار احساس ترس و نا امیدی کند،اما آن ها می توانند به عزیزان خود به بهترین نحو کمک کنند.آن ها باید به ملاقات عزیزان خود بروند و برای آن ها کتاب بخوانند،با آن ها صحبت کنند و حتی برای آن ها موسیقی پخش کنند.درست است که آن ها قادر به پاسخگویی نیستند،اما ممکن است بشنوند و درک کنند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد