قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / افتادگی شانه چگونه درمان می شود؟
افتادگی شانه چگونه درمان می شود؟
افتادگی شانه چگونه درمان می شود؟

افتادگی شانه چگونه درمان می شود؟

افتادگی شانه چگونه درمان می شود؟ 

افتادگی شانه یک نشانگان دردناک است (مشابه فیبرومیالژی) که در اثر تحت فشار قرار گرفتن اعصاب و عروق خونی بین گردن و شانه ایجاد می شود. این عارضه به نشانگان خروجی قفسه سینه نیز معروف است. علل این عارضه عبارتند از: افتادگی شانه به علت وضعیت نامناسب، سنگینی پستانها، قرار دادن بازو روی سر هنگام خواب (به آن فلج شب شنبه می گویند)، و وضعیت نامناسب هنگام کار، حمل کوله پشتی سنگین یا بار روی شانه ها نیز می تواند باعث بروز این نشانگان شود.

شایعترین علائم عبارتند از احساس درد در شانه ها و بازوها، و کرختی و گزگز در دستها و انگشتان.

درمان: بهترین درمان پیشگیری است. سعی کنید شرایط یا فعالیتهایی را که موجب درد میشوند شناسایی کنید و از آنها بپرهیزید. خانمهایی که پستانهای بزرگی دارند با پوشیدن سینه بندهای نگهدارنده تسکین مییابند.

نشانگان شانه — دست

این عارضه که تحت عناوین دیستروفی واکنشی اعصاب خودکار سمپاتیک، کوزالژی، آتروفی سودک، و نشانگان شانه – دست شناخته می شود، نشانگان دردناکی است که علت  بدرستی معلوم نیست. این عارضه اغلب به دنبال آسیب دیدگی اعصاب اصلی، استخوانها، عضلات، رباطها، یا زردپی ها ایجاد می شود. جراحی روی استخوانها یا بافتهای نرم، شکستگیها و سایر آسیب دیدگی ها میتوانند باعث بروز این عارضه شوند. اندامهای فوقانی معمولاً مبتلا می شوند ولی پاها نیز ممکن است گرفتار شوند.

علامت اصلی درد شانه و دست است. دست ممکن است ضعیف و خشک شود. در دستها اغلب احساس سوزش وجود دارد. بازو و دست ممکن است متورم و برافروخته شوند. ایجاد تعریق در بازوها در اثر اتساع عروق خونی اندام به وجود می آید. علائم دیگر عبارتند از رشد سریع ناخنها و موی اندام مبتلا اگر این عارضه درمان نشود، پوست کشیده و براق میشود و عضلات تحلیل می روند (آتروفی) و کوچک می شوند.

درمان: پزشک به احتمال زیاد برای درد مسکن و برای خشکی یک برنامه تمرین بدنی، تجویز خواهد کرد. برخی متخصصان تن درمانی (فیزیوتراپیست) از روش زیست واکنشی (بیوفیدبک) که در آن کوشش برای کنترل جریان خون بازوها و دستها به فرد آموخته می شود، استفاده می کنند.

روش دیگر تحریک اعصاب با جریان برق از طریق پوست است. این عمل با یک دستگاه کوچک باطری دار که از طریق مهار امواج عصبی درد را تسکین می دهد و قابل تنظیم است، انجام می شود. در موارد مقاوم کورتیکواستروئید خوراکی، مهار عصبی با مواد بی حس کننده، طب سوزنی، یا جراحی موضعی اعصاب ممکن است ضروری باشد.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *