قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / افتادگی پلک چشم چگونه است؟!
افتادگی پلک چشم
افتادگی پلک چشم

افتادگی پلک چشم چگونه است؟!

افتادگی پلک چشم چگونه است؟!

 افتادگی پلک چشم

افتادگی پلک (پتوز)، وضعیتی غیرطبیعی است که در پلک بالایی یک یا هر دو چشم روی میدهد و در آن، پلک در اثر ضعف مادرزادی یا اکتسابی عضله  بالا برندہ پلک یافلج عصب شمارہ ۳جمجمه دچار پایین افتادگی می شود. در پتوز اکتسابی باید بیمار از نظر سابقه ضربه، جراحی چشم، استفاده از لنز تماسی، دوبینی، وجود نشانه های سیستمیک (مانند دشواری بلع یا ضعف عضلات محیطی)، یا سابقه فامیلی پتوز بررسی شود.

پتوز نوسانی به این شکل که در اوایل روز پتوز وجود ندارد یا خفیف است و در ساعات عصر و شب ایجاد یا تشدید می شود در بیماری میاستنی گراویس (myastenia gravis) دیده می شود. میاستنی گراویسی، نوعی اختلال کارکرد عصبی – عضلانی است که در اثر وجود پادتن هایی بر ضد گیرنده های استیل کولین در پیوند گاه عصبی-عضلانی ایجاد می شود و با خستگی و ضعف عضلات و تحلیل رفتگی آنها همراه است و هر عضله ای از عضلات بدن، از جمله عضله بالابرنده پلک ممکن است گرفتار شوند. بیماری به ویژه عضلات چشم، صورت، لبها، زبان، گلو و گردن را مبتلا می کند.

پتوز مکانیکی در بسیاری از افراد مسن در اثر کشش پوست و ازدیاد چربی زیرپوستی پلک ایجاد میشود. پتوز، انواع و علل دیگری هم دارد که ذکر تمام آنها از حوصله خارج است. پتوز را میتوان با کوتاه کردن عضله بالابرنده پلک به وسیله جراحی درمان کرد.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *